Ana Sayfaya Git

DİYABETLE MÜCADELEDE GALİP GELEN SİZ OLUN

Dilara Akkeser

DİYABETLE MÜCADELEDE GALİP GELEN SİZ OLUN

DİYABETLE MÜCADELEDE GALİP GELEN SİZ OLUN!!

Diyabet vücudumuzdaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu ortaya çıkan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Diyabetli kişi yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Diyabet tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazanan kişi diyabetle mücadelesinde galip gelir. Kan şekeri seviyesi normal sınırlar içerisinde tutularak oluşabilecek sağlık sorunları önlenebilir veya geciktirilebilir. Sağlıklı beslenme diyabet tedavisinin temelidir bu yüzden beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi gereklidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak içinde bir diyetisyene başvurmanız, diyetisyen kontrolünde beslenme programı oluşturmanız gereklidir.

 Kurubaklagiller şeker hastalarının beslenmesinde önemli rol oynar. İçerisindeki posa, bitkisel protein ve faydalı vitamin ve mineraller kan şekerinin dengelenmesini sağlar aynı zamanda açlığında önüne geçer. En kaliteli folik asit depoları için koyu yeşil yapraklı sebzeleri öğünlerde tüketmelilerdir. C vitamini deposu meyveleri yanında yağsız süt ve süt ürünü ile birlikte tüketmek şartı ile beslenme planlarının içerisinde bulundurmalıdırlar. Kırmızı meyvelerde diyabet beslenmesinde antioksidan, vitamin ve yüksek posa içeriğiyle yer almazsa olmaz. Domates şeker içerir tüketmeyin efsanelerini dikkate almayın likopen içeriği yüksek domatesi de beslenme planınızda bulundurun. Omega 3 açısından zengin balıkları mutlaka yemelisiniz.

Karbonhidratı hayatınızdan çıkarmak çözüm değil unutmayın! Doğru olan beslenmenizde tam tahıllara yer vererek öğünlerde dengeli bir şekilde tüketmektir. Beyaz ekmekle vedalaşıp, esmer ekmek tüketmelisiniz. Unutmayın diyabet şekerin sıfırlanması demek değildir. Çok ufak miktarda seyrek olarak tatlı tüketilebilir bu durumda aynı öğünde tüketilen karbonhidrat içeren gıdalar kısıtlanmalıdır. Öğünle birlikte tüketilen tatlı ani ve aşırı kan şekeri yükselmesini önleyecek hem de tok olduğunuz için aşırıya kaçmanızı engelleyecektir. Besleyici gıdalardan zengin, düşük yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip, meyve, sebze ve tam tahıl ağırlıklı bir sağlıklı beslenme planıyla diyetisyeniniz kontrolünde diyabetle sağlıklı yaşam sürdürmek sizin için çok kolay.

Sağlıkla kalın...

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et