Ana Sayfaya Git

BU DEVRİN SAHABE YÜREKLİLERİNE İMRENDİM

Geylani Akan

BU DEVRİN SAHABE YÜREKLİLERİNE İMRENDİM

BU DEVRİN SAHABE YÜREKLİLERİNE İMRENDİM

Avrupa gibi garip bir ülkede sabahın seherinde kalkmış yavrusuna annelik, eşine hanımlık görevinden sonra bulunduğu cemiyet yararına lahmacun, börek vs. yaparak kermese götürmüş, satılmayan ürünlerini de ücret ödeyerek geri almış, vicdanı rahat asrın Nesibelerinin hizmetine imrendim.

Tren için bilet almaya giderken koşarak gelen,"Allah'ın dini için yollara düşenleri taşımak bizim için şereftir" diyerek 270 kilometre yola bizi ulaştırdıktan sonra evine geri dönen, yolda bana "Hocam biz bu cemiyetin tüm giderlerini iki kişi üstlendik, cemaatin haberi yok; çünkü Rabbim bana 'sana verdiğim malı nasıl harcadın?' derse hesabım kolay olsun diye böyle yaptık diyen asrın Abdurrahman bin Avf'larına imrendim.

Avrupa'da doğmuş, çocukluğu cami merkezli olmuş, çalışmış okumuş, yaşadığı şehrin hastanesine başhekim olmuş, içinde büyüdüğü cemiyetten kopmamış, çocuklar için eğitim merkezi açmış, kızlar için hatibelik kursları düzenlemiş, mihraba geçip imamlık yapan, yeri gelince kürsüye çıkıp vaaz-u nasihat yapan yiğitlere imrendim.

Allah'ın adının yücelmesi için yapılan hizmet binalarına infak ederken "kimse beni geçemez, kim ne verirse ondan 1.000 Euro fazla veriyorum" diyen malının kölesi değil bekçisi olduğunu bilen yiğitlere imrendim.

Hindistan'a kurban görevlisi olarak giden, ceplerindeki 2600 Euro harçlıklarını vererek 26 tane garibi bir yıllık mahkûm hayatından hürriyetlerine kavuşturan vicdanı hürlere imrendim.

Oğlunu kiralık evde ikamet ettiren, kendi mülkünü yetimlere tahsis eden, yüzden fazla yetime babalık görevi yapan, hizmetini kimselerin duymasını istemeyen, hayatını Yaratan yoluna vakfetmiş yüreklere imrendim.

Yüzlerce öğrenciye burs vererek okutan, topluma faydalı insanlar yetiştiren, okuttuğu öğrencisi genel müdür olup "sizi bir gün ağırlamak istiyorum" dediğinde "evlat siz gidin bu aziz millete hizmet edin, biz cennette ağırlanmanın hasreti ile koşuyoruz" diyen Allah için yaptığını unutan sultanlara imrendim.

70 yaşında otobüs ile yolculuk yaparken bir yandan da çorap ören yaşlı teyzeye "ihtiyacınız varsa size yardımcı olalım" denildiğinde, "Benim bu dünyada bir tek şeye ihtiyacım var; Habibullah’ı çok özledim, bu çorapları satarak para biriktireceğim, Medine'ye, ona gideceğim" derken, gözyaşları çeşme gibi olan hak sevdalılarına imrendim.

Buna benzer sayılamayacak kadar olaya şahit olduğum için ümitvarım.

Kim benim ülkem üzerinde ne tuzak kurarsa kursun, işte böyle asrın sahabe ruhluları var oldukça hainler başarılı olamaz; çünkü bu tür işler ve çalışmalar, Yaratanın rahmetini ve nusretini yani yardımını getirmeye vesile amellerdir.

ŞUBAT AYI

Tarihe yön veren nice yiğitler şubat ayında şehit oldular.

İskilipli Atıf hoca, Hasan El Benna, Malcom x, Metin Yüksel başta olmak üzere onlarca yiğit şubat ayında şahadet şerbetini içtiler.

Ülkemizin üzerinden kara bulutların kalkması için ömür boyu durmadan cihat eden Merhum Necmettin Erbakan hocamızda Şubat ayında bu âlemden göç ettiler. Makamı cennet olsun,

Hocamızın ağzından çıkan cümleler çok anlamlı ve ölçülü idi, Şu günlerde hocanın; Nezaketine, zarafetine, Asil duruşuna çok muhtacız. Hocamız parti kurdu ama partici değildi. Bağlı olduğu cemaat vardı ama cemaatçi değildi. Hocamız şucu-bucu değil ümmetçi idi.

Rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Makamı cennet olsun.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et