Ana Sayfaya Git

EVİN PATRONU ÇOCUK MU ? YOKSA SİZ Mİ ?

Merve Pazarlıoğlu

EVİN PATRONU ÇOCUK MU ? YOKSA SİZ Mİ ?

EVİN PATRONU ÇOCUK MU? YOKSA SİZ Mİ?

Tüm anneler bebekleri rahmine düştüğü ilk andan itibaren “Bu benim çocuğum, bunun annesi benim” diye ta o zamandan çocuklarıyla ilgili gelecek hayalleri kurmaya başlarlar. Bebekleri doğduktan sonra, dünya ile yavrusu arasında adeta bir köprü görevini üstlenip onların eksik olduğu yerleri tamamlar ve birçok konuda daha iyi olmaları için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırlardır. Annelerçocuklarına çok farklı bir gözle bakıp onların eksiklerini çoğu zaman görmezler bile. Çocukları onlar için dünyanın en kusursuzudur. Zaten “kirpi yavrusunu pamuğum diye sever” demişler. İşte bu yüzde bugün annelerin çocuk beslenmesinde aslında doğru zannettikleri yanlışlardan bahsedeceğim.

“Uçak geliyor anneciğim aç ağzını, bak bu son kaşık, eğer bu son lokmayı yemezsen arkandan ağlar” gibi sözlerle çocuklara zorla yemek yedirmek ne kadar doğru? Ya da televizyonu açıp çocuğun dikkatini dağıtarak, farkında olmadan yemek yedirerek, çocuk düzenli bir beslenme alışkanlığı edinir mi?

Bunların eminim sizde yanlış olduğunu biliyorsunuz. Aslında çocuğunuzun iyiliğini isterken ona kötülük yapıyor, kaş yaparken göz çıkartıyorsunuz. Doğada ki canlılara şöyle bir göz atarsak hepsinin acıktığında avlanmaya çıktığını onun dışında aç kalırım korkusuyla diğer zamanlar da avlanmaya çıkmadığını görürsünüz. Çocukları aynı şekilde beslemek de fayda var, çok yedirmek hiçbir zaman yararlı olmaz. Toplumumuzun da etkisiyle şişman çocukların zayıf çocuklardan daha sağlıklı olduğunu düşünülüyor. Çocukların gelişim takibini kilo alıp vermesi ile değil boy ölçüsüyle yapmalısınız. Kilolu çocuklar her zaman sağlıklı değildir.

 Yeni doğan bir bebeğe göz attığımız zaman saat kaç olursa olsun isterse sabahın 4’ü, acıktığında emzirilir ya da bebek maması verilir. Bebek de doyduğunda emmeye bırakır. Bebeğe hiç demiyoruz “Aa! Sabahın 4 ü bu saatte yemek yenmez” ya da “doymadın biraz daha ye” Çünkü bebeğin içgüdülerine uyulur ona göre beslenir. Aynı şekilde çocuk içinde sabah uyanır uyanmaz kahvaltı yap diye zorlanmamalı. Belkide çocuk uyandıktan 1 saat sonra yemeğini yiyecek. Annelerin herkesin metabolizmasının farklı olduğunun bilincinde olmalılar.

Çocuğunuzun yanında ne kadar az yemek yediğin hangi yemeği sevmediğini sürekli söylerseniz onun eline büyük bir koz vermiş olursunuz ve bilinçaltına işlersiniz. Siz 10 aylık bir bebeğe “bana bak” dediğinizde size bakıyor, bunu anlıyor da sizin çocuğunuz zorla yiyor, az yiyor dediğinizi alamayacağını mı sanıyorsunuz?

Kesinlikle iyi ya da kötü çocuğun yanında yemek ile ilgili değerlendirilme yapılmamalı. Size bir itirafta bulunmama izin verin. Sanırım 4-5 yaşında iken annem biber dolması yapmıştı ve ben o gün biber dolmasını yemek canım istemedi. Bende annemden makarna yapmasını istedim ve makarna yedim. Birkaç gün sonra annem tekrar biber dolması, bana da makarna hazırlamıştı. O gün evde olanlara; “Merve biber dolmasını sevmez, o yüzden ona makarna yaptım” demişti. Ben şimdi 19 yaşındayım ve hala biber dolmasını yemiyorum. Annem her biber dolması yaptığında ondan makarna istedim. Belki o gün bana başka bir alternatif sunmasaydı şimdi biber dolmasını severek yiyebilirdim.

Anneler siz kutsalsınız çocuğunuzun sahibi sizsiniz, onlar sizin sahibiniz değil!

Unutmayın evin patronu çocuk mu yoksa siz mi?

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et