Ana Sayfaya Git

ÇİKOLATASIZ ASLA MI ?

Dilara Akkeser

ÇİKOLATASIZ ASLA MI ?

ÇİKOLATASIZ ASLA MI?

Çikolata yiyince kendini mutlu hisseden, daha enerjik olarak günlük yaşantısına devam eden birçok insan var. Buzdolabında, çantasında nereye giderse elinin altında bir çikolata mutlaka bulundurur bu kişiler. Sabah uyanıp ilk aklıma gelendi bir zamanlar benim içinde, uyanır uyanmaz yemek için koştururdum buzdolabına. Kendimi mutsuz hissettiğimde elimde koca bir çikolata kaşıklarken bulurdum. Bir yere geç kaldığımda aceleyle ekmeğin üstüne sürer yer çıkardım. Kahvenin yanında en çok bitter çikolata severdim. Küçükken sokakta çalışmak zorunda olan dilenci çocukları gördüğümde acaba çikolata yiyebiliyorlar mı diye çok düşünür, üzülürdüm. Sonralarda ise yanımda mutlaka çikolata bulundurur benden para isteyen çocuklara para yerine çikolata verirdim. Çikolata yiyemeyen çocuk olmasın isterdim. 7 den 77 ye kadar birçok kişinin vazgeçilmezi olan çikolata, peki sevildiği kadar sağlıklı mı da acaba?

         YOKSA ÇİKOLATAYA ASLA MI?

Hemen hemen her gün aynaya bakıp kilo verdim mi acaba diye düşünen, tartıya günaşırı çıkan yediğine içtiğine dikkat eden, diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenmeye çalışan, sağlığını bir çikolata yemekten daha önemli gören de birçok insan var. Şeker hastası olup yıllardır ağzına çikolata sürmemiş, tadını unutmuş kişiler ya da damak tadına hitap etmediğini söyleyen çikolatayı aramayan pek çok kişi var. Seveni kadar türlü sebeplerle  sevmeyenini de bulmak zor değil yani.Çocuktan çocuğa bile fark ediyor, kimi çocuk devamlı çikolata yemek ister kimisi ise bir taneyi elinde dolaştırır yemez. Çikolata yemek bir tutkuysa kimisi bu tutkudan yoksun.Peki çikolatayı neden yemeli, neden yememeliyiz?

 

          YARARI DA VAR ZARARI DA!

Çikolatanınkanın pıhtılaşmasını ve bağırsak kanserini önleyen bir antioksidan olan içerdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çikolata yaşlanmaya bağlı göz bozukluğu, erken doğum ve zihinsel sorunlara karşı vücudu korur. Hammaddesi olan kakaonun ise tansiyonu düşürdüğü, kan dolaşımını olumlu yönde etkilediği bilinmekte. Kakaonunsinirleri rahatlatarak mutluluk verdiği de bilinen bir gerçektir.Aynı zamanda çikolata sağlık için gerekli mineraller olan kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır içerir. Ancak tabii ki içeriğindeki bol şeker Fazla tüketimi bağımlılık yapıyor. Çikolatanın içerisindeki maddeler fazla tüketildiğinde beyni uyuşturuyor ve vücudun görevlerini yerine getirmesinde sorunlara sebep olabiliyor.Anlayacağınız o ki seviyorsanız bilinçli tüketildiği takdirde afiyetle çikolata yiyebilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın ve yediğiniz şeyin faydasını da zararını da göz önünde bulundurarak yiyin.

Sağlıkla kalın... 

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et