Ana Sayfaya Git

Ranta gel ranta

Hüseyin ÖZGÜN

Ranta gel ranta

Ranta gel ranta

Gümüşhane tarihi 100 yıl olan bir kent. Bu kent son birkaç yıldır öğrenci sayısı ve para hırsına bağlı olarak hızlı, sağlıksız, yağma ve talana dayalı kentleşme, betonarme apartman yığınlarından, planlı ve plansız kamu binalarından oluşan, renksiz, şehir içi ulaşımı kötü ve yeşil alansız mekânlar haline geldi.

Şehrimizde arazi yokluğu başta olmak üzere rant kaygısı nedeni ile benimsenen yapı tarzı; çok katlı, kişiliksiz ve tekdüze betonarme apartmanlardır.  Sınır tanımaz hırsa sahip, başka herhangi bir meziyeti olmayan, mesleki kimliği yerine kazanılan maddi varlıklar ile toplum içerisinde var olmaya çalışan bir avuç müteahhit, şehrin geleceğini tehdit etmektedir.

Şehrin idarecisi durumunda bulunan isimler ise her ne kadar açıklamalarında bu duruma isyan ediyor olsa da gözlerinin içine baka baka söylenen süslü cümlelere inanmış görünüp, hem kendilerini hem de vatandaşları kandırmaya devam ediyor.

TOKİ yapıları, Gümüşhane’de ki toplu yaşantıya, eski duruma karşı daha kaliteli bir standart getirse de ardı sıra gelen kooperatifler ne yeşil alan, ne park alanı, ne de sosyal alanları hesaba katmıştır. Bunlar bir tarafa; çoğu kooperatifin yol sorunu içinden çıkılmaz bir hale gelmiş, yolu olmayan onlarca, yüzlerce daire de yaşantı başlamıştır.

Gümüşhane’nin geçmişten günümüze kalan birkaç konağın restorasyonu ile kent kimliği kazanamayacağı açıktır. Derme çatma binaların giydirilmesi önem arzediyor olsa da yönetimsel olarak son günlerin favori söylemi “habis bir ur” gibi bütün benliğimizi saran bu köhne zihniyetimizi değiştirmek zorundayız. Yoksa, üç-beş rant erbabı tarafından kimliği yok edilmiş, birbirine benzeyen, mimari değeri bulunmayan, tarihsel kimliği yok edilmiş bir şehirde yaşantımızı sürdürmek zorunda kalacağız.

Bizlerin kentlerimiz ile ilgili olarak sorgulaması gereken en önemli konu; nasıl sağlıklı ve yaşanabilir bir Gümüşhane yapabiliriz olmalıdır. Yaptığımız hatalardan ders çıkartarak, bir daha o hataların işlenmemesi için gerekli tedbirleri almak olacaktır.

Son günlerde basında sıkça dile getirilen Gümüş Otel ve çevresinde bulunan binalar, bazı rantiyecilerin adeta, ağzını sulandırmaktadır.  Bu konu ile ilgili olarak yapılan uygulamalarda, ihalelerde birçok soru işareti vatandaşın aklına takılmaktadır.

Bizler gazeteciyiz. Elbette değişik fikirlere sahibiz. Önerilerimiz vardır. Lakin bizim için önemli olan Gümüşhanelinin ne düşündüğüdür. Bizim önceliğimiz üç-beş müteahhidin kazanacağı para değil, bu şehirde yaşamakta olan insanların ne istediğidir.

Daha yaşanabilir bir kent için çok katlı binaların yerine, şehrin doğu ve batısına yeni yerleşim merkezleri kurulmalıdır. Yaptığımız yatırımlarla birlikte yeni sorunlara yol açmayıp, “Daha mutlu Gümüşhaneli” sloganıyla yola çıkmalıyız. En basitinden bizleri şu an bile çileden çıkartan trafik sorunumuzu içerisinden çıkılmaz hale getirecek projelerin (sırf bazı uyanıklar kar elde etsin diye) uygulanmasına izin vermemeliyiz.

Birkaç kişinin ağzından çıkacak talimatlarla yönetilemeyecek bir kent olan Gümüşhane, birçok ilçede bile sona ermiş olan tek merkezli şehir durumundan kurtulmalıdır. Bağlarbaşı, ikinci bir merkez olarak hazırlanmalı, gerçek Gümüşhane kimliğinin yaşatılması anlamında geç kalınmadan planlamalar yapılmalıdır.

Şehrin gelecek elli yılını hesapladıklarını söyleyenler 50 yıl sonraki Gümüşhane’nin de planını şimdiden hazırlamalıdır.

Bu plan yapılırken de ortak akıla kulak verilmeli, geleceğimiz;  ne rant hesaplarına, ne de kişisel çıkarlara kurban edilmemelidir.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et