Ana Sayfaya Git

Gelecekte Şehrimiz Nasıl Olacak

Niyazi KARABULUT

Gelecekte Şehrimiz Nasıl Olacak

    Bir şehrin başarısı en temelde o şehrin altyapı kalitesine bağlı. Enerji, su, atık yönetimi, ulaşım gibi özellikler sunan şehirler, daha rahat bir hayat için tercih edilecek. Çünkü altyapısı gelişmiş şehirler sadece temel yaşam ihtiyaçlarını destelemekle kalmıyor, bireylerin onurlu bir hayat sürmesini de mümkün kılıyor.

    Şehirli insan için yaşam kalitesi gelecekte çok daha önemli bir kriter olacak. Yaşam kalitesini etkileyen en önemli kriterlerden biri de şehirlerin yaşanabilir ortamlar sunması olacak.

    Geleceğin şehirleri , daha yeşil bir şehir hayatı vaat ediyor. Tabii ki bunu görerek bu günden planlama yapabilirsek. Geleceğin şehirlerini bugün aldığımız yatırım kararlarının şekillendirdiği bilgisinden hareketle, bu gün attığımız her adımın yarının şehrinde karşımıza olumlu yada olumsuz olarak çıkacağını bilerek hareket etmeliyiz.

    Bugün küresel ekonominin itici gücünü şehirler oluşturuyor. Bu manada bizim şehrimizin böyle bir gücünün olmadığını ve gelecekte de olmayacağını bilmek için bu konuda uzman olmaya gerek yok. Çünkü bir sanayi şehri değiliz. Ancak doğayla yakın ilişkili olan bu tür küçük şehirlerin çarpık yapılaşma sonucunda metropollerden farkının kalmadığını da üzülerek görüyoruz.

 

    Uygarlığın safrası olarak nitelendirdiğimiz betonların istila ettiği ortamlarda hayat yaşamaya gayret ediyoruz. Beton yığınları arasında gökyüzünü göremeyen, ağaçların nasıl çiçek açtığını bilemeyen nesiller gelecekte şehrimizin sakinleri olacak. Sonra da bu nesillerden insan adına insanlık adına güzel davranışlar sergilemesini bekleyeceğiz. Çevrenin betonlaştığı ortamlarda kafalarında betonlaşacağını unutmamalıyız.

    Şehri teknolojinin değil insanların oluşturduğu gerçeğinin unutulmaması gerekiyor. Şehri imar ederken binalar caddeler inşa ederken insanın inşasına dair adımlar atamazsak geleceğimizi yok edecek frankeştaynları ellerimizle yetiştirmiş olacağız.

    En büyük zorluk, geleceğimizin nasıl olmasını istediğimizi şimdiden netleştirmek. Bu konuda fikir cimnastikleri, beyin fırtınaları yapmak. Hedefleri gerçekleştirmek için, net hedefler ortaya koymak gerekiyor. Bunun için de ortak aklı kullanmalıyız.

    Modern teknolojisinin desteklediği  herşeyden elbette yararlanacağız; ancak doğayla olan bağlarımızı koparmadan şehrin yöneticileri ve entelektüelleri yeni tasarım ve çözümler geliştirme ve kamuya sunma konusunda çalışma yapmalı, fikir serdetmeli. Bir şehrin geleceğinde yaşayacak insanların bu konuda bizden haklarının olduğunu söylüyorum.

    Şehirlerde geliştirilecek parklar ve yeşil koridorlar, daha sağlıklı ve güzel bir çevre oluşturulmasına imkan sağlayacak. Şehirleşmenin artan baskısı ile kapımızı çalan kentsel dönüşüm projelerinin şehrimizi yaşanılamaz bir kente dönüştürmesine izin vermemeliyiz.

    Bir şehrin yaşanabilir bir şehir olması kalitesini belirler. Bundan sonra şehirlerin değerlendirilmesi bu şekilde olacak, unutmayalım.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et