Ana Sayfaya Git

Biz gazeteciyiz, müteahhit değil

Hüseyin ÖZGÜN

Biz gazeteciyiz, müteahhit değil

 Biz gazeteciyiz, müteahhit değil
Geçtiğimiz günlerde Gümüşkoza Gazetesi’nde yayınlanan “Tünel Yarılandı, Bakan Yeni Uyandı” başlıklı haber sonrası Gümüşhane Valimiz Okay Memiş, İl Koordinasyon Toplantısında yaptığı konuşmada “Haddini aşmış bir ifade” yorumunda bulunarak “Böyle saygısız bir üslup Gümüşhane’ye yakışmaz” şeklinde söylemlerde bulundu.

Öncelikle, benim de Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmakta olduğum gazetede çıkan bakan ile ilgili haberin ne anlama geldiğini belirtmek isterim. Herkesin malumu olduğu gibi yapımına başlanan Zigana Tüneli; Türkiye ve Avrupa’nın en uzun Dünya’nın da 2. en uzun çift tüplü tünelidir. Bu yatırımı taraflı tarafsız herkes takdir etmekte, vesile olanlara da şükran duymaktadır.

Bu tünelin yapımı 2015 Ağustos’unda Gümüşhane Köstere Köyü’nden başlanmış, tünel delme işlemlerine ise değişik sebeplerden dolayı yaklaşık 5 ay önce geçilebilmişti. Trabzon bölümünden ise kamulaştırmada yaşanan sıkıntılar nedeniyle çalışmalara ancak 2 ay önce başlatılabilmişti.

Aradan geçen zamana karşın tünelin temel atma töreninin yapılmamış olması, Ulaştırma Bakanı’nın Trabzon ziyaretinde ve üstelik Arsin’de ki bir balıkçı barınağı ziyareti sırasında Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Zigana Tüneli’ne temel atmaya geleceklerini açıklaması gazetemiz tarafından manidar olarak değerlendirildi. Belki bu açıklama; Trabzon kanadını memnun etmiş olabilir ancak bize göre Gümüşhane’de siyaset yapan, bürokrasinin üst makamlarını işgal eden ve bu şehre sevdalı olan her kişiyi rahatsız etmelidir. Akıllara bazı soruları getirmelidir. Şehrimizin uyuyanlarını da uyandırmalıdır. Kendi adımıza bu rahatsızlık Gümüşhane’ye olan aidiyetimiz ve sevgimizden dolayı bizlerde ziyadesiyle vuku bulmuştur. Bakan beyin açıklaması bizlerde de oluşan uyku halini ortadan kaldırmıştır.

Bize göre; Gümüşhane’nin ve Gümüşhanelinin hizmetinde olan her şahsın  şu soruları kendisine sorması gerekmektedir;

Ovit Tüneli Şubat ayında ihale edilip, bir ay sonra Mart ayının ortasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılırken Zigana tünelinde neden hala temel atma töreni yapılmamıştır?

Temel atma töreni nezaman ve nerede yapılacaktır?(Görünen o ki;  Trabzon bölümünden yapılacak)

Temel atma töreninin Trabzon bölümünde yapılacağı varsayıldığında bu durum Gümüşhaneliye nasıl anlatılacaktır?

Temel atma töreni için bu kadar zaman, Trabzon yönünden çalışmaların başlanması mı beklenmiştir?

Zigana Tüneli için yapılacak olan temel atma töreni Gümüşhane için ne anlam ifade eder?

Her fırsatta yerel ve ulusal basında Zigana ve Gümüşhane’nin adının birlikte anılması için gayret sarfeden biz gazetecilerin emekleri yöneticilerimizce anlaşılmamakta mıdır?

Bir marka olan Zigana’nın sürekli olarak Trabzon ile anılmasının Gümüşhane’ye turizm anlamında kayıp yaşattığı gerçeği bazı çevrelerce hala idrak edilememiş midir?

Ulaştırma Bakanının sözlerini eleştiren Gümüşkoza’ya yapılan eleştiriler Vali Bey’den değil, Bakanın bağlı olduğu siyasi partiden gelmeliydi. Bundan sonra yerel basının eleştirdiği her bakan için Vali bey cevap mı verecektir?

Şunu belirtmeliyim ki; Haber ile ilgili olarak “Maksat hasıl olmuştur” diyebilirim. Gümüşkoza sorumluluğunu yerine getirmiş, konunun gündem olmasını sağlamıştır. Sahibinin sesi olmasıyla bilinen renkli gazete ise her ne kadar faklı düşüncelerle de olsa manşetten verdiği ‘Vali Beyin söylemleri’ ile istemeyerek de olsa bakan ile ilgili haberimizin hedefine ulaşmasına vesile olmuştur. Kuruluş maksadını bir kenara bırakıp reklam gazetesi olmaktan, birilerinin siyasi emellerine hizmet etmekten çıkabildiğini göstermiş, nadir de olsa Gümüşhane’nin hayrına vesile olabilecek haberler de yapabildiğini göstermiştir.

Malum gazetemizin bu manşeti şahsımı son derece memnun etmiş olup, Gümüşkoza’nın gündem oluşturan haberleri ve yazılarını takip ederek gazetecilik oynamaktan, gazete çıkarmaya doğru evrim geçirmelerinden bahtiyarlık duyduğumu belirtmek isterim.  Genç arkadaşlarımızın Gümüşhane Üniversitesi’nden almış oldukları teorik eğitimin ardından Gümüşkoza’nın tedrisatından geçmeye başlamaları da son derece önemlidir.

Konu ile ilgili olarak dikkat çekmek istediğim bir nokta da mesleğime yönelik eleştiridir.

Bizler gazeteciyiz, müteahhit değil. Yatırımcı kuruluş hiç değiliz. Dolayısı ile inşaat yapmayız. Bizim eserlerimiz haberlerimizdir, yazılarımızdır. Hamdolsun ki gazeteyi çıkartırken hiçbir kişi, kurum veya kuruluştan yana değil; Gümüşhane’nin ve Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda hassasiyet gösteririz. Ajans gazeteciliğinden farklı olarak, doğru olduğuna inandığımız fikirlerimizi de yansıtırız. Kamuoyu da bizleri bu hassasiyetimiz sebebiyle; Gümüşhane’nin en çok satılan, en çok okunan ve en etkili olan gazetesi olarak ayrı bir yere koymuştur. Tünelin açılışında muhtemelen burada olmayacak siyasilerin, bürokratların ve gazete sahiplerinin bizim hassasiyetimizi anlamalarını zaten beklemiyoruz.

Hz. Süleyman’ın yangını haber vermesine rağmen ormanı terk etmeyen kirpiye sorduğu; “Yangını haber vermiştik, sen niye kaçmadın” sorusuna karşılık kirpi; “Benim bu ormandan başka gidecek yerim yok” cevabını vermiş.. Kimse kusura bakmasın. Kirpinin de dediği gibi; Bizim gidecek başka bir yerimiz yok.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et