Ana Sayfaya Git

SAHABE RUHLU ŞERİFE ANA

Geylani Akan

SAHABE RUHLU ŞERİFE ANA

SAHABE RUHLU ŞERİFE ANA

Ayağı sakat Hz. Camuh, 4 oğlu ile beraber Uhud savaşına katılmış? oğulları, "Baba sen savaşa gelme!" deyince de, "Benim ayağım sakat diye cennette gezmeyecek miyim?" cevabını vermişti.

15 yaşındaki Rafi parmaklarının üzerine basarak savaştan geri kalmamak için boyunu uzun göstermişi? çünkü gayesi şehit olmaktı. Semüre: "Ya Resulallah beni Rafi ile güreştir ben onu yenerim, ne olur beni savaştan geri bırakma!" deyince, Uhud'un eteğinde Rafi ile güreşen Semüre Rafi'yi yenince onu da orduya katmıştı Yüce Resûl.

Gerdek gecesinden çıkıp savaşa katılan Hanzala şehit düştüğünde, Resulullah Hanzala'nın eşine ne halde olduğunu sorunca, utanarak cevap veren bir gecelik gelin: "Hanzala cünüptü, yıkanınca savaşa geç kalır diye yıkanmadan gitmişti" dediğinde, Resulullah: "Ben Hanzala'yı meleklerin yıkadığını gördüm" demişti.

 Yiğit Hamza bir destandı Uhud'ta. Karnı yarılmış, kulakları, burnu kesilmiş, gözleri oyulmuştu. Onun tanınmayacak haldeki cesedinin başında dikilen Peygamberimiz: "Ey Hamza, eğer yas tutmak caiz olsaydı senden sonra gülmezdim!" diyerek yüreğinin acısını dile getirmişti.

Musab bin Umeyr Mekke'nin en zengin genciydi. Uhud'ta kolları kopmuş, kefensiz gitmişti bu dünyadan.

Bütün sahabeyi yazmaya gücüm yetmez. 700 sahabenin 70 tanesi şehit olmuş, geriye kalan 630 sahabe de yaralanmış, perişan olmuştu. Düşman ordusu 3000 kişi idi, acaba neden Medine'yi almadan çekip gitmişlerdi. Çünkü onların göremediği ordular vardı. "Ey iman edenler! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın? hani size ordular saldırmıştı da, biz onlara karşı bir rüzgâr ve sizin görmediğiniz ordular göndermiştik. Allah ne yaptığınızı çok iyi görmekteydi." (Ahzab Sûresi, ayet 9)

Bedir savaşında müslümanlar 313 kişi, müşrikler 1.000 kişiydiler? nasıl olmuştu da müşrikler mağlup olmuştu? Hendek savaşında müslümanlar 3.000 kişi, müşrikler 10.000 kişi iken neden yenilmişlerdi?

Çanakkale'de yedi düvele karşı bir avuç insan nasıl zafer elde etmişti?

Dünyada yaşayan insanlar, ya işgal ruhlu, ya da fetih ruhludur. İşgal ruhlu olanların değeri yoktur, onlar diğerlerine göre yaşarlar. Onların fiyatları vardır, maddeyi görünce cüzdana teslim olurlar. Fetih ruhlu olanlar ise değerlerine göre yaşarlar. Onlar canları karşılığında cennete talip olanlardır. Onlar cüzdan merkezli değil, vicdan ayarlı yaşarlar.

İşte baştan beri yazmaya çalıştığımız insanlar, bu iki grubun mensuplarıdır. Dünya durdukça bu olaylar ve Hak ile batıl kıyamete kadar böyle devam edecek.

Ülkemize yapılan darbeleri anlamak için Abdülhamid Han'ı iyi okumalıyız. Her darbede gençler kandırılmış, maşa olarak kullanılmıştır.

Jön Türkler kimdi?

İstanbul sokaklarında "Şeriat isteriz" diye yürüyenler ve bunları kışkırtanlar kimlerdi?

Ülkemin her ferdi bunları çok iyi bilmelidir. Abdülhamid'e yapılan darbe Kur'an'a yapılmıştır. Kur'an kapatılmış, kadınlar açılmıştır. Kandırılan âlimler, şairler, hatipler, gazeteciler daha sonra pişman olmuşlar ama iş işten geçmişti.

 Günümüze kadar yapılan darbeleri ve onları yapan hainleri iyi okumalıyız. Hilafetten sonra yapılan ferdi çalışmaları iyi takip etmeliyiz. İman ve ilim için gayret edenler, edebiyat, şiir ile feryat eden (Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti gibi) yiğitler çocuklarımıza iyi öğretilmelidir.

Siyasi sahada çığır açan dünya müslümanlarını derin uykudan uyandıran Prof. Dr. Necmettin Erbakan her Müslüman tarafından ders yapılmalıdır. Bugün ülkemizde İslam adına hangi güzellik varsa hepsinde hocanın payı vardır.

Bu uzunca girişten sonra gelelim başlığımıza konu edindiğimiz Şerife Ana'ya.

Aslında 15 Temmuz'da can verenlerin hepsini tarih kahraman ilan edecektir. Sokaklara dökülen sahabe ruhlu her yiğit, gönüllerde yerini almıştır. Her gece bütün ülke sathında caddeleri, sokakları dolduranlar bu ülkenin gurur duyduğu vefalı insanlardır. Neden bir tek Şerife Ana'yı başlık yaptım. Çünkü hepsini tek tek yazmaya gücüm yetmedi de ondan.

Şerife Ana Gümüşhaneliymiş.

Gümüşhane ne yiğitler yetiştirmiş!

Ahmet Ziyauddin? medresede alim, tekkede mürşid, cephede mücahid olmuş.

Hilafetin kaldırılmasına karşı koca mecliste iki milletvekili karşı çıkmış. Onlardan bir tanesi Gümüşhaneli Kadirbeyoğlu'ymuş.

Gümüşhaneliler başta olmak üzere tüm ülke seninle gurur duydu sahabe ruhlu Şerife Ana. Bir insanın tankın önünde yiğitçe durması, uçağın altında siper alması kolay bir iş değildir. Acaba sizin önünüzde Bedir'de, Uhud'ta, Hendek'te, Çanakkale'deki gibi melekler mi vardı?

Ben böyle olduğuna inanıyorum. Çünkü zafer Allah'tan olur. O, murad ederse zalimler hiçbir şey yapamaz.

 Ülkeme darbe planı yapanlar bizi iyi tanıyamamışlar. Biz, "tarihine destan", "toprağına vatan", "kadınına sultan", "erkeğine kahraman", "bayrağına namus", "Kur'an'ına davam" diyen Osmanlının torunlarıyız. Biz hayatı değerlerimize göre yaşarız...

Biz Kur'an'sız, Muhammed Mustafa'sız, Sahabesiz yaşayamayız...

Biz başka milletler gibi bu toprakları terk ederek başka bir yere gidemeyiz. Ya namusumuz ile toprağın üstünde yaşarız, ya da şerefimiz ile şehit düşeriz.

Sahabeyi okumadan Şerife Ana'yı anlamak mümkün değildir?

Şehidlere rahmet, yaralılara sıhhat ve afiyet dilerken, Allah'a şükretmeyi unutmamak için sabah namazları camileri doldurmaya var mısınız?

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et