Ana Sayfaya Git

MHP GENEL BAŞKAN ADAYLARI SİYASİ OLGUNLUK SINAVINDAN GEÇTİLER...!

Rubil Gökdemir

MHP GENEL BAŞKAN ADAYLARI SİYASİ OLGUNLUK SINAVINDAN GEÇTİLER...!

MHP GENEL BAŞKAN ADAYLARI SİYASİ OLGUNLUK SINAVINDAN GEÇTİLER...!

MHP'de yaşanan tüzük kurultayı tartışmaları kapsamında ortaya çıkan gelişmeler karşısında okuyucularımızı bilgilendirmek ve muhatap olduğumuz sorulara karşı tatmin edici cevaplar vermek ihtiyacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. 

Bu süreci kısaca özetleyerek şekilde ve derin hukuki tartışmalara girmeden bir hatırlatma yapacak olursak; 

1- MHP'de tüzük kurultayının toplanmasını isteyen 548 delege adına Ankara 12.Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan ve ÇAĞRI HEYETİ vasıtasıyla kurultayın toplanması talepli dava, 8 Nisan tarihli mahkeme kararıyla kabul edildi. Kabul edilen bu davanın hukuki mahiyeti ise; yürürlükteki kanunlara göre 548 delegenin kimlik ve imzasının tetkik ve tespitinden ibaret olup, mahkemece verilen karar daha önce verilmiş emsal kararlarda olduğu gibi hukuka uygundur. 

2-Mahkeme kararıyla görevli ve yetkili kılınmış ÇAĞRI HEYETİ bu kararın kesinleşmesinin gerekmediği şeklindeki hukuki kanaatiyle, kurultay tarihini 15 Mayıs olarak tespit ederek, kurultayın toplanması için gerekli usulü işlemlerini yerine getirdiler.  

3- Anılan mahkeme kararına karşı MHP Genel Merkezi avukatları, kararın bozulması talebiyle ve önemle işaret etmek isterim ki, kararın icrasının ertelenmesi veya durdurulması talebinde bulunmaksızın Yargıtay 18.H.D.'ne kararın bozulması talebiyle başvurdular. 

4- Yargıtay süreci devam ederken, kurultay toplansın diye imza vermemiş delegeler adına değişik ilçelerde (TOSYA/GEMEREK)"menfi tespit davasının" hukuki nitelik ve mahiyetine aykırı olarak, "görev ve yetki" kurallarını da ihlal ederek açılan davalardan olan GEMEREK mahkemesinden 29 Nisan tarihinde ara karar niteliğinde alınan "ihtiyati tedbir" kararları ile kurultayın yapılmasının önlenmesi ve çağrı heyetinin yetkilerini kullanmasının durdurulmasına karar verildiğini öğrendik. 

Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesince verilen bu tedbir kararı, mahiyeti itibariyle Yargıtay'a ait hukuki denetim görev ve yetkisinin gasp edilmiş olması sebebiyle, hukuken "yok hükmünde" olmasına karşın, ortadan kaldırılıncaya kadar şekli olarak bile olsa bir mahkeme kararı bulunması sebebiyle, ortaya tam manasıyla hukuki ve siyasi bir kaos çıkmış oldu. Kaldı ki, bozulması istenen Sulh Hukuk Mahkemesinin kararı Yargıtay'a gönderilmişken bu tedbir kararın ortaya çıkması, hukuki tartışmaları daha da artırmış oldu. 

6- Bu sırada kamuoyu; garip bir hukuki durumla daha karşılaştı.

Muhaliflerin avukatları tarafından verilen "öncelik dilekçesi" Yargıtay 18.H.D. tarafından kabul edilerek işleme konulmuş ve çok basit bir kapsamı bulunan dosya üzerinden verilmesi gereken kararın açıklanması beklenirken, 18.H.D.'nin kapısına asılan "dosyanın mayıs ayı içinde görüşüleceği" yönündeki imzasız bir duyuruyla muhatap oldu kamuoyu. 

7- Asıl kaos ise; Gemerek kararının uygulanma ve infaz edilme biçiminden kaynaklandı. MHP genel merkezi avukatları bu kararın İcrası için Ank. 25. İcra Müdürlüğü vasıtasıyla Ankara Valiliğine yazdırdıkları yazı ile aynen;

"Milliyetçi Hareket Partisi büyük kurultayının düzenlenmesine ilişkin girişimlere engel olunmasına yönelik her türlü emniyet tedbirinin alınmasına karar verilmiştir. Karar gereğinin infazı bilgilerinize arz olunur" şeklinde bir infaz işlemini yürürlüğe sokmak istediler. 

8- Görüldüğü üzere, İcra Müdürlüğü kendi görevi kapsamında bulunan kararın uygulanması işini bütünüyle Valiliğe ve dolayısıyla emniyet kuvvetlerine bırakmış oluyordu. Oysaki bu tür kararların uygulanması görevi yasaya göre bizatihi İcra Müdürlüklerine verilmiş olup, ancak ihtiyaç halinde emniyetten yardım isteme yetkileri bulunmaktadır. Yani; İcra Müdürlüğü yasal olarak belirlenmiş kendi görevini, siyasi bir organ olan hükümetin emrindeki Valilik ve emniyet güçlerine bırakmış oluyordu. 

9- Muhaliflerin avukatları İcra Müdürlüğünün verdiği bu karar ve Valiliğe yazılan yazının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla, itirazları incelemeye yetkili İCRA HAKİMLİĞİ'NE şikayette bulundular. 

10- İcra Hakimliğine yapılan şikayetin kabul edilip, edilmemesine göre kurultayın yapılması konusu da belirsizliğini devam ettirdiğinden ve on binlerce ülkücünün binlerce polis ve jandarmayla karşı karşıya getirilmek istenmesi ve her türlü kirli provokasyona açık tehlikeleri önlemek ve karşılaşılan durumu değerlendirmek üzere bir araya gelen 4 Genel Başkan adayı ( Meral Akşener, Sinan OĞAN, Koray AYDIN ve Ümit ÖZDAĞ) kamuoyunu ve bilhassa ülkücü camiayı rahatlatacak, tam bir serinkanlılık içinde devlet ciddiyeti ve sorumluluk içinde kamuoyuna duyurulan karara vardılar. 

Ülkücülerle emniyet güçlerini karşı karşıya getirmenin vebalinden çekinmeyenlerin tersine, genel başkan adaylarının müştereken varmış oldukları kararın bütün ülkücü camiada genel kabul görmüş olduğunu ve bu karar sonrası herkesin derin bir nefes aldığını şahsi gözlemlerim olarak ifade etmek isterim. 

Bu durumda tüzük kurultayı İCRA HAKİMİNİN kararına bağlı olarak ya 15 Mayıs tarihinde ya da tahminime göre 29 Mayıs veya 6 Haziran tarihinde yapılabilecektir.

Ülkücü camia adına ve kamu güvenliğini derinden etkileyecek biçimde vahim risklerin ortadan kaldırılmasını sağlayan ve adaylıklarının toplumsal ve hukuki meşruiyetini artıran bütün adaylara şükranlarımızı sunarken, adaylık yolunda karşılaştıkları ilk krizi başarıyla atlattıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Demokratik bir sürecin bu şekilde barışçıl bir yöntemle tamamlanması durumunda, toplum nezdinde MHP ve seçilecek genel başkanın devleti yönetme güven ve itibarına daha çabuk ulaşacağı kanaatindeyim. 

ALINAN MÜŞTEREK KARAR MİLLETİMİZ VE DEMOKRASİMİZE HAYIRLI OLSUN.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et