Ana Sayfaya Git

GÜ, GÜNAYDIN ve TEŞEKKÜR

Niyazi KARABULUT

GÜ, GÜNAYDIN ve TEŞEKKÜR

GÜ, GÜNAYDIN ve TEŞEKKÜR

Gazetede haftalık yazı yazmanın sıkıntılı taraflarından birisi gündemi takip edememektir. Yazılar önceden hazırlandığı için gündem hızlı bir şekilde akar, yazılarınız gündem dışı kalabilir. Gerçi ben gündem yazıları yazmıyorum, daha çok genel konular üzerinde yazmaya çalışıyorum.

Üniversitenin WEB sitesinde 20 Nisan 2016 tarihli bir ilan var. Aynen aktarıyorum: Gümüşhane Üniversitesi “Gümüşhane’nin Tarihi”, “Seyyahların Gözüyle Gümüşhane” ve “Kültürlerarası İletişim Öğrenci Sempozyumu” başlıklarında 3 yeni kitap yayınladı. Üniversitelerin temel görevlerinden birinin ülkenin geleceği olan gençleri mesleklerinde en donanımlı bir şekilde yetiştirmek; diğerinin ise bilimsel çalışmalar yapmak olduğunu vurgulayan Rektör Günaydın, üniversitelerin öncelikli olarak kurulduğu bölgeye karşı borçlu olduklarını ve bunun için de bölgenin gelişimi kadar bölgenin tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmaya dönük çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Açıklamanın bir kısmı böyle.

Bu ilanın benimle ilgili olan kısmı ise uzun bir hikâye. Ancak ben çok kısa sorularla konuyu gündeme taşımak istiyorum.

Birinci kitap: Gümüşhane Tarihi. “Gümüşhane Tarihi” isimli kitap daha önce düzenlenen Gümüşhane Tarihi ve Ekonomisi Sempozyumunda sunulan bildirilerin kitaplaştırılmış hali. Bendenizin de bu sempozyuma sunmuş olduğum bir bildiri olduğundan haber dikkatimi çekti. Geçte olsa sempozyumun kitap haline gelmesi sevindirici. “İl Oluşunun 85. Yılında Gümüşhane Tarihi ve Ekonomisi” konulu sempozyum 2010 Tarihinde yapılmıştı. Sempozyumun altı yıl sonra kitaplaşması oldukça önemli.

İkinci kitap; Kemal Saylan’ın yayına hazırladığı “Seyyahların Gözüyle Gümüşhane” bu kitapla olan alakam ise sayın derleyicinin önsözünde bana teşekkürü lütfetmesi. Sayın akademisyen hangi maksatla bana teşekkür ettiğini izah etmemiş, sade bir teşekkürle yetinmiş. Kitaplar üniversite tarafından yayınlandığına göre bu soruyu hem kitabı yayınlayan akademisyene hem de sayın rektörümüze yöneltme hakkım var. Kitapla ilgili katkımın ne olduğunu öğrenme hakkımı saklı tutuyorum. İnsan isminin geçtiği ilanları merak ediyor doğrusu.

Kitapla ilgili verilen ilanda şöyle deniliyor:  İkinci eserimiz “Seyyahların Gözüyle Gümüşhane” adlı çalımadır. Bu kitap, Osmanlı devrinde bulunan ve başta ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin 1648’de Gümüşhane’ye uğramasıyla başlayan tarihin 1919 yılına kadar aralarında İngiliz, Alman, Amerikalı ve Rusların bulunduğu toplam 54 seyyahın gözünden Gümüşhane’yi anlatmaktadır. Kitap, Gümüşhane’nin fiziki, coğrafi, ekonomik, ulaşım, tarım gibi alanlarının yanı sıra sosyo-kültürel yapı ve Ermeni olaylarıyla ilgili önemli bilgileri içermektedir. 

İlanda altını çizdiğim kelimedeki (ı) harfi mi fazla yoksa (ş) harfi mi eksik bunu pek anlayamamış olsam da sayın akademisyene ve sayın rektöre bu çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

Gümüşhane’mizin akademik hayatına son derece önemli katkılarından dolayı üniversitemizi de ayrıca tebrik ediyorum. Sayın rektörümüzü de böyle çalışkan akademisyenleri üniversitemize getirerek şehrimizin kültürel hayatına katkı sağladığı için özellikle tebrik ediyorum

Bir haber daha dikkatimi çekti. Haber şu: “Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen sempozyuma 9 üniversite ve 4 eğitim kurumundan 29 bilim insanı, 29 bildiri ile katıldı.”

Özellikle haber içince 29 sayısının öne çıkarılması Üniversitemizin Gümüşhane’ye ne kadar çok değer verdiğinin göstergesi olarak seçildiğini düşünüyorum. Meğer Üniversitemiz, Gümüşhane’mize ne çok değer veriyor.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et