Ana Sayfaya Git

Kadim şehrimde neler oluyor

Hüseyin ÖZGÜN

Kadim şehrimde neler oluyor

Kadim şehrimde neler oluyor,

Son dönemde ülke olarak olsun, şehir olarak olsun yaşadıklarımız sevgi noksanlığının, güven eksikliğinin had safhaya ulaşması şeklinde yorumlanmalı.

Türkiye’nin gündemini neler meşgul ediyorsa Gümüşhane’de de daha mikro düzeyde de olsa aynı sıkıntılar gözlemleniyor.  Parti genel merkezlerinde ki parçalanmalar il yönetimlerine de yansıyor. Siyaset ve bürokrasi arasında ki yetki karmaşası ilimizde de dillendiriliyor. Ulusal medyada var olan savaş, yerelde de en sert biçimiyle hayat buluyor.

Neyi paylaşamıyoruz?

Koltuklarımızı vazgeçilmez kılan ne?

Kirli pazarlıklar, kokuşmuş hesaplar niçin?

Yolda karşılaştığımız arkadaşlarımıza huzur içinde bakabiliyor muyuz?

Bir şekilde gelmiş olduğumuz makamlar bizlere ölüm gerçeğini neden unutturuyor?

Sorulacak sorular veremeyeceğimiz cevaplar o kadar çok ki! Hadi; Bizim neyi unuttuğumuzu, ne yapmamız gerektiğini yaşlı bir ermiş anlatsın:

Yaşlı bir ermiş öğrencileri ile gezinirken nehir kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş, “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye tekrar sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: “Bu nedenle, tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”

Kavga ve gürültü yerine inatla birlik ve beraberlik görüntüsü vermeyi sürdüren Milletvekillerimiz Osman Akgül ve Cihan Pektaş fikriyatının daim olması umuduyla…

Kutlu dava yolunda, vefa ilişkisini son nefesine kadar sürdüreceğini söyleyen Ahmet Davutoğlu gibi insanların hayatınızda daha fazla yer alması duasıyla…

 

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et