Ana Sayfaya Git

Kut'ul Amare ve Gümüşhane

Niyazi KARABULUT

Kut'ul Amare ve Gümüşhane

Kut’ul Amare ve Gümüşhane

22 Nisan 2016 tarihli Ülke TV’de yayınlanan Sıradışı programında Turgay Güler Osman oğlu Mehmet ile ilgili açıklamalar yaptı. (Haberi olmayanlar YouTube’den programı izleyebilirler.) Gümüşhane’de bu işin bilinip bilinmediğini sorgulayarak yetkililere seslendi. Âcizane bendeniz bu fotoğrafı Harp dergisinden alıntılayarak 2014 yılında Gümüşhane Şehrengizi isimli kitabımda yayınlamıştım.

Önce kitabın hikâyesini aktararak giriş yapmak istiyorum. İmkânsızlıklar içinde kitabın baskısını yaparak –ki kitap basmanın sıkıntılarını kitap bastıran yazarlar çok iyi bilir- değişik kurumlardan destek istemiştim. Gümüşhane Valiliği ve Ticaret Sanayi Odasının verdiği destekler dışında maalesef ilgi duyan kimse bulamamıştım. Kitapların hâlâ bir depoda ilgi beklediğini de aktararak kitap konusunu kapatmalıyım.

Fotoğraf kimsenin ilgisini çekmemiş olacak ki gündem olmadı. Turgay Gülerin ulusal basında açıklama yapmasının ardından konuya ilgi olacağını düşündüm. Yeni Gümüşhane sitesinde konuyla ilgili yayınlanan haberin 1282 defa okunmuş olması sevindirici bir durum. En azından konuya ilgi duyanların olduğunu bilmek ileriye dönük umutlarımızı besliyor.

Gümüşhane’nin bu tür konularda çok acele etmesi gerektiğini söylemek gerek. Bir işte acele ediliyorsa geç kalınmış demektir. Geç kalmışlığın faturasını birilerine kesmek niyetli bir yazı değil bu. Sadece bir şeyler yapılmasının samimiyetle istenmesinden başka bir şey değil. Kısaca maksat sadece üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Böyle bir şey ne hakkımız,  ne de haddimiz değil.

Popüler sanatçılara verilen değerin yüzde birini kültürel çalışmalara vermiş olsak Gümüşhane’yi ulusal ve uluslar arası arenada pazarlayacağımız, tanıtacağımız nice değerleri gün yüzüne çıkarmış olurduk. Yine de geç kalmış değiliz. Zararın neresinden dönülürse kârdır.

Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevî’nin doğduğu evin tekke haline getirilmesi, bütün eserlerinin burada bulundurulması, bununla yetinilmeyip Gümüşhanevî ile ilgili bütün matbuatın toplanıp, sergilenmesi Gümüşhane’ye katkı sağlayacaktır.

Turgay Gülerin dediği gibi Osmanoğlu Mehmed’in mezarını bulup ortaya çıkarmak, Gümüşhane’nin vitrinini bu şekilde oluşturmak şehrimize çok şey katacaktır. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, bizim bu tür kültürel çalışmalardan daha önemli, büyük işlerimiz olduğundan bu tür küçük ayrıntılara bir türlü sıra gelmiyor.

Gümüşhanevî mahlası kullanan beş’in üzerinde isim tespit edip yerel gazetelerde bununla ilgili bir yazı yayınlamıştım. Bu konu da kimsenin ilgisini çekmemişti. Marifetin iltifata tabi olduğunu bir kez daha ifade etmeliyim. Gümüşhane Üniversitesinin akademisyenleri bu konuda ne gibi çalışmalar yapmıştır bunu da ayrıca sorgulamak, önümüzü görmek, hedefi belirlemek açısından elzemdir. Başkalarının emeğini bir teşekkürle kendine mal eden akademisyenlerin olduğu bir ortamda iyi niyetli çabalarımız heba olup gidecektir. (Bu konuyla ilgili detaylı bir yazıyı ileriki haftalara saklıyorum.)

Kut’ul Amare’de kahraman bir Gümüşhanelinin İngiliz uçağını düşürmesi fevkalade bir olaydır. Günümüz dünyasında bunu pazarlamak önemlidir. Erzurum’un Nene Hatunu, Maraş’ın Sütçü İmamı, Hatay’ın Tayfur Sökmen’i, İzmir’in Hasan Tahsin’i ne ise Gümüşhane’nin Osmanoğlu Mehmed’i de odur.

Allah ömür verirde gelecek yıl bu yazıyı yeniden yayınlama bahtsızlığına düşersem, bu durum beni ve Gümüşhane’yi sevenleri, emin olun kahreder.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et