Ana Sayfaya Git

Rol modeller, rol icabı ölürse

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Rol modeller, rol icabı ölürse

Rol modeller, rol icabı ölürse

Yıl 1977. Yer Ankara İncirli. Tek kanallı günlerdeyiz. Bıyığımızın terlemesine bakıp birbirimize hava attığımız yıllar. Gündüz okul, ders, mahalle arkadaşları derken vakit geçiyor. Ama akşamları tekdüzeleşiyor hayat. Tek kanal mecburiyetiyle reklâmları bile gözümüzü kırpmadan izliyoruz. Akşamları renklendiren tek şey televizyonlar. Arada bir yapılan misafirlikler. Hoş son günlerde misafirliğinde tadı kalmadı. Kimse evinden çıkmak istemiyor. Sokaklarda anarşi kol gezmeye başlamış. En güzeli evinde oturmak. En azından hayatı fazla riske etmemiş oluyorsun. Elazığ'dan Ankara'ya yeni taşınmışız. Ankara Gazi Lisesine gidiyorum. Okula kaydımı yapan müdür yardımcısı beni sınıfa götürdü. Kapıyı çaldı, içeri girdik. Yanılmıyorsam İngilizce dersiydi."Yeni öğrencimiz" diye beni sınıfa teslim etti. Erkek lisesi olan Gazi Lisesine ilk kez o yıl kız öğrenci alınmış. Kızın biri yüzüme baktı ve yanındakine dönüp " Aaa ne kadar Bozli ye benziyor" dedi. Bozli Çarli’nin Melekleri ismiyle  yayınlanan bir diziniz  karakteri. Bu lakap aynı apartmanda oturduğum bir sınıf arkadaşım tarafından  mahalleye de taşınınca, daha adımı öğrenemeyen okul ve mahalle arkadaşlarım beni Bozli diye çağırmaya başladı.

O  aralar televizyonda yeni bir dizi başladı. Ama ne dizi. O saatte sokaklar boşalıyor. Dizi kısa sürede hepimizi kendine esir etti. Adı "Zengin ve Yoksul" .Dizi yanılmıyorsam toplam otuz üç bölümdü. Kadroda; yirmili yaşların müthiş serseri sarışını Nick Nolte, diğer rolde ondan biraz büyük ağırbaşlı senatör ağabeyi rolünde Peter Strauss var. Ama dizide bir karakter daha var ki filim bittikten sonra yıllarca kötü adam karakterleri hep onun ismiyle anıldı. Erol taş, Hayati Hamzaoğlu yanında melaike sayıldı. Bu isim "Falkonetti" karakteriydi. Yolda kazara karşımıza çıksa adam ayvayı yedi. Oracıkta linç edilecek. Dizinin on birinci bölümünde Nick Nolte'nin ölümü hepimizi derinden sarsmıştı. Ama esas yıkımı daha sonra dizinin son bölümünde yaşadık.

Son bölümde bizim ev ana baba günü gibi. Eş-dost, halaoğulları, amcaoğulları, Hendek'li misafirler ev mahşer gibi. Ablamın sözü kesildikten sonra gençler toplanmışız. Eğlence var evde ama diziyi hesap etmemişiz. Ev adam kaynıyor. Eğlence güzel ama dizinin son bölümünü nasıl izleyeceğiz. İlerleyen saatlerde dizi başladı. Önce yan gözle bakmalarla başladık. Yavaş yavaş dizinin esiri olduk. Son sahnede Senatör Jordache'nin ölümü ile hiç kimsenin bırakın eğlenmeyi, konuşacak takati kalmamıştı. Hepimiz salya sümüktük. Eğlence evi sanki cenaze evine dönmüştü. Senatörün cenazesini evden çıkarıyorduk. Ertesi gün gazeteler çarşaf çarşaf dizinin Türk insanında bıraktığı etkiyi yazıyordu. Çevremizde bile esas oğlan senatörün ölümü üzerine namaz arkasında kuran okuyanlar, dua edenlerle doluydu.

Dizinin finali günlerce bizi etkisi altına aldı. Bir rol modelin filim icabı ölmesi her evden cenazelerin çıkmasına sebep olmuş gibiydi. Oysa aynı anda ülkemizin her yerinde, sokaklarında, okullarında fidan gibi gençler sağ-sol davasından vurulup yere düşüyordu.

Şimdi bu nereden çıktı diyeceksiniz. On bir yıldır devam eden Arka Sokaklar dizisinde "Hüsnü Çoban" karakteri rol gereği vurulmuş, Facebook üzerinden hayranları örgütlenmiş. Yüz elli bin kişi cenazesine gidiyormuş. Herkese nasip olmaz ölmeden cenazesini görmek. 

Haa bu arada, aradan  kırk yıl geçti çok şehir değiştirdik. Eski mahalle arkadaşlarımla çok ender de olsa karşılaşırız. Hala adımı bilmeyenler var.  

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Rol modeller, rol icabı ölürse

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Rol modeller, rol icabı ölürse
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Hamsili muhabbet

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Hamsili muhabbet
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Don't Forget 93

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Don't Forget 93
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Çayın Türkiye'de ki Hikâyesi

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Çayın Türkiye'de ki Hikâyesi
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Nottingham Forest

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Nottingham Forest

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et