Ana Sayfaya Git

Nottingham Forest

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Nottingham Forest

Nottingham Forest
Siyasetten, siyasi söylemlerden ve siyasi ahlaksızlıklardan içimizin karardığı şu dönemde farklı şeylerden de bahsetmek gerekiyor galiba. En azından sizleri bu kasvetli ortamdan uzaklaştıralım bir an için.

Sayfamızda yer alan dostlarımızın büyük kısmının daha doğmadığı yıllar. Televizyon tek kanal, komşuluk ilişkilerinin televizyon komşuluğu diye adlandırdığımız dönemindeyiz. Henüz her evde televizyon yok ."Tele-Misafirlik" dönemi. Hani ünlü "Müsaitseniz akşam size geleceğiz" repliğinin yaygın olduğu, İspanyol paça, uzun saç, yağ-tüp, kuyruğu, Demirel, Ecevit, Erbakanlı dönemler. Tek kanallı televizyonumuzda Aşk-ı Memnu'nun Müjde Ar versiyonu var. Her genç gibi bizlerde kızlardan ve futboldan bahsediyoruz. Ama futbol deyince kızlar geri plana düşüyor. Türkiye'de ve Avrupa'da gönlümüzün aktığı takımlar var. Ajax, Anderlecth, Malmö, Juventus, Bayern, Liverpool. Kadrolarını ezbere sayıyoruz. Bu sırada 1977 yılında İngiltere’de Nottingham Forest diye bir takım birinci lige yükselir. Fazla dikkati çekmez takım.

Brian Clough’ın önderliğindeki Nottingam Forest aslında İngiltere'nin en köklü kuluplerinden. Ama fazla dikkati çekmemiş. Kendi yöresinde bulunan Notts County ve Derby County takımları ile didişme içinde. Hatta geçmişte Liverpool ve Arsenal takımlarının kuruluşuna forma göndererek katkıda bulunduğu için her iki takım da günümüzde bile Nottingham’ın hediye ettiği formaları kullanıyorlar.

1977 yılında 1.lige çıkan bu takım o sene İngiltere lig şampiyonu, bir yıl sonra ise Avrupa şampiyonu olur. Daha sonraki senede Avrupa şampiyonu olan takım bizim ruhumuzu o kadar okşar ki, artık yeni kahramanımız Avrupa'yı titreten Nottıngham Forest’tir. Hiç bir takım ona karşı duramaz. Brian Clough takımın başında tam 18 yıl kalır. 

Ancak geçen yıllar futbolda paranın ön plana çıkmasıyla Forest’e acımasız davranır. 1993 yılında takım 2 lige düşer. Takım eski günlere dönmek için büyük paralı transfer yapsa da olumlu sonuçlar alamaz. Takımın yüksek bedelli transferleri olan Pier Van Hooijdonk ve Kevin Campbell 'ın başını çektikleri grevlerle ekonomik sıkıntı ayyuka çıkar. Hoojdonk’u Vitesse’ye, Chambell’i Trabzonspor’a satarak ekonomik yönden rahatlamak istese de hiçbir zaman eski haline dönemez. 

Geçmişten günümüze Nottingham Forest’ten nefret eden bir İngiliz takımı var. Daha doğrusu taraftar var, Licester City. Liecester takımı İngiltere Premier liginde en yakın rakibine 5 puan fark atmış şampiyonluğa giderken gençliğimizin efsane takımı Forest kendi liginde küme düşme hattının hemen üstünde can çekişiyor.

Şimdi bu hikâye nereden çıktı diyeceksiniz. Aslında konunun bir ana fikri var ama bir an için siyasetten uzaklaştık.

Kötü mü oldu?

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Rol modeller, rol icabı ölürse

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Rol modeller, rol icabı ölürse
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Hamsili muhabbet

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Hamsili muhabbet
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Don't Forget 93

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Don't Forget 93
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Çayın Türkiye'de ki Hikâyesi

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Çayın Türkiye'de ki Hikâyesi
Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri - Nottingham Forest

Remzi Poyraz'la Pazar Hikayeleri

Nottingham Forest

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et