Ana Sayfaya Git

Adam olmak

Niyazi KARABULUT

Adam olmak

Bir arkadaşım mizah olsun diye bize şöyle sorardı: İnsanlar kaça ayrılır? Sonra cevabını kendisi verirdi: İkiye ayrılır; bir, kedi sevenler, iki, kedi sevmeyenler. Her seferinde de başka bir cevapla bizi şaşırtırdı. Arkadaşımdan esinlenerek ben de insanları ikiye ayırırım. İyiler ve kötüler.

Yarım asrı geçen ömrümüz içinde her iki insan tipiyle de karşılaştım. Herkesin karşılaştığı gibi. Bunu söylemenin orijinalliği yok elbette. Herkesin yapacağı bir tespit bu. İyiler ve kötüler her yerde.

Ancak bazı insanların yanılgısı şu: İyileri belli organizasyonların, belli çevrelerin, belli derneklerin içerisinde zannetmek. İyiler mi, onlar sadece şu meslek erbabından çıkarlar, şu grup insanlar hep kötü kimselerdir. Bu toptancılık insan beyninin tembelliğini ortaya koyduğu gibi, tarafgir olmanın hasedini de içerir.

İnsanlar değişik felsefi görüşlere, dini mezheplere, sosyal kliklere, siyasi görüşlere sahip olabilirler. İnsanın yapısında farklı düşünmek var. Farklı düşünceden olmak insanları dışlamamız için yeter sebep olamaz. Bizim için en önemli kriter insanların dürüst olup olmadıklarıdır. İnsanların inançları inandıkları varlık ile kendi aralarındadır. Bunu ölçebilecek bir alet henüz icat edilmedi. İbadetler de aynı şekilde kimin için yapıldığı, içinde samimiyetin, ihlasın olup olmadığı bizim meselemiz değildir. Bu konuda ölçüm yapacak bir cihazımız da mevcut değil. İnsanların bizi ilgilendiren, daha doğrusu bizimle ilgili yanları sosyal münasebetleridir. Bize karşı olan davranışlarında samimi olup olmadıkları. İslam literatüründe buna muamelat diyoruz.

İyiler her kurum, cemiyet, dernek, parti, organizasyon, şehir, köy, kasabada oldukları gibi kötüler de her yere aynı şekilde dağılmış. Toplumun her kesiminde iyilerle karşılaştığınız gibi kötülerle de karşılaşmanız muhtemel.

Marifet şu’cu bu’cu olmak değil, adam olmak. Ve ne yazık ki o kadar kolay değil adam olmak. Ne yaşla, ne işle, ne de parayla alakası var adamlığın. Adam olmak bir karakter meselesi, olgunlaşmanın bir meyvesi ve bir insanın varabileceği en büyük asillik mertebesi! Anlayacağın adam olmak zor zanaat. Adam olmak cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir. Adam olmak karakter sahibi olmaktır, vicdan sahibi olmaktır.

Ziya Paşanın şu beyti konumuza uygun düşer:

Âdeme adam gerektir adam etsin âdemi

Âdem adam olmayınca netsin adam âdemi.

 

Bir de anonim bir beyt aktararak bitirelim:

 

Kabiliyet dâd-ı Hak’tır her kula olmaz nasip

Sad hezâr terbiye etsen bî-edep olmaz edîp.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et