Ana Sayfaya Git

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Güncel

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

Gümüşhane’nin Zigana Köyü nüfusuna kayıtlı İbrahim Kabadayı,1976 yılında yaşanan zehirlenme vakasında hayatını kaybeden öğretmeni Gülümser Bostan’ı unutmadı. Bayram tatili için geldiği memleketinde öğretmeninin ailesini arayıp bulan Kabadayı, öğretmenine duyduğu sevgi ve minneti 41 yıl sonra ailesine iletti.

Öğretmeninin siyah beyaz fotoğrafı önünde duygulu dakikalar yaşayan Kabadayı, “Gülümser hocam benim ilk öğretmenimdi. Yaşanan olay herkesi olduğu gibi beni de çok fazla etkilemişti.  Uzun süredir arıyordum. Sonunda anne babasına ulaştım. Hüzün dolu o günü bir kez daha yaşadım” dedi.

Her çocuk gibi ilk öğretmenin kendisi için unutulmaz olduğunu ifade eden Kabadayı, “Daha 6 yaşındaydım. O yaşıma rağmen saygı ve sevgi ile öğretmenime bağlanmıştım. O günlerden hatırladığım her şey çok güzeldi. Ta ki o güne kadar. Derse girmiş, bekliyorduk. Ama ne gelen vardı ne giden. Bir süre sonra öğretmenlerimizin kendi aralarında ki konuşmalarından olayı öğrendik. Her birimiz anne babamızı kaybetmiş gibi ağlıyor, gözyaşı döküyorduk” diye konuştu. 

Acı Hatıralar Tazelendi

İlk öğretmenini hiçbir zaman aklından çıkartamadığını kaydeden Kabadayı, “Uzun süreden beri İstanbul’da yaşıyorum. Zaman zaman çocukluğumun geçtiği, okulunda okuduğum memleketime gidip geliyordum. Okulumu her gördüğümde aklıma Gülümser Hocam geliyordu. Ailesini arayıp bulmaya gayret ediyordum. Bu bayram geldiğimde de sordum soruşturdum ve sonunda kendilerine ulaştım. Ellerini öpüp hayır dualarını almak için bayram günü kapılarını çaldım. Geçmişte kalan, üstü küllenen acıları tazelemiş olmakla beraber hem onların hem de benim içimde kalan sızıyı bir nebze olsun geçirmek istiyordum. Evlerine girdiğimde duvarda asılı olan o siyah beyaz fotoğrafın önünde o günü bir kez daha yaşadım. Aklıma ilk gelen şeylerden biri de benim için yazdırdığı, “İbrahim Sobayı Yak” fişi oldu. Öğretmenimin annesi ve babasıyla konuştuk, dertleştik. Hem hüzünlendik, hem acımızı paylaştık. Daha sonra da tekrar buluşmak için ayrıldık” ifadelerini kullandı. 

Öğretmen Arkadaşı Yaşanan Olayı Anlattı

Yaşanan olayı bugün gibi hatırladığını kaydeden ve o dönem birlikte Zigana Köyü İlköğretim Okulunda görev yapan emekli öğretmen Osman Özgün yaşanan trajediyi Gümüşkoza’ya detaylarıyla anlattı.

Olayın 1 Nisan 1975 yılında olduğunu belirten Özgün, o gün yaşananların hayatının en acı olaylarından bir tanesi olduğunu dile getirerek; “Günlerden Cuma idi. Sevim, Gülümser ve bir arkadaşları daha olmak üzere üç öğretmen arkadaş aynı evde kalıyordu. Bir gün önce Perşembe günü, bu üç öğretmen arkadaşımız mesai sonrası evlerine gittiler. Gülümser hocanın Cumartesi günü Torul’da nişanı vardı. Köstere Köyü Tanere Mahallesinde öğretmenlik yapan Maçkalı bir genç ile nişanlanacaktı. Sevim hoca, Cuma günü derslerin bitiminden sonra Giresun’dan Trabzon’a gelecek olan ablası ile buluşmak için Trabzon’a gidecekti. Diğer öğretmen arkadaşımız ise Cuma günü için izin almış ve memleketine gitmişti” dedi.

“Ders Vakti Geldi, Öğretmenler Gelmedi”

Sabahleyin geldik okula, derse girildi bu öğretmen arkadaşlarımızdan gelen yok giden yoktu. O zaman Okul Müdürümüz olan Musa Hoca ile biz derse girmedik. Öğretmen arkadaşlarımızın durdukları ev okuldan görünüyordu. Bakıp duruyorduk. Ne evin kapısı açılıyor, ne bir duman görünüyor, ne de giren çıkan oluyordu. Ben müdüre okulun altından geçen bir araçla evin olduğu yere gideyim dedim. Daha sonra hizmetli olarak çalışan Ali Osman Tuncer’i evlere bakmaya yolladık. Ali Osman Tuncer eve doğru gitti. Evin camına tırmanarak içeri baktıktan sonra koşarak yol kenarındaki dükkanlardan bizi aradı. Öğretmenlerin durumunu bize haber etti. Biz de Gülümser öğretmenin Torul’da bir bankada çalışan babasına haber vererek olayın olduğu yere gittik” diye konuştu.

İki Öğretmenimiz de Zehirlenmişti”

Onlar Torul’dan biz de buradan olay yerine gittiğimizde iki öğretmen arkadaşımızın da baygın bir şekilde evde olduklarını gördük. Zehirlendiklerini anladık. Onları kucakladığımız gibi Torul’dan gelen araca atarak yola çıktık. Sevim öğretmen arkada bana yaslanmış, Gülümser öğretmen ise önde babasının kucağında önce Torul’a ardından da Gümüşhane’ye hastaneye götürdük. Gümüşhane’de doktorlar Gülümser öğretmen için yapılacak herhangi bir şeyin kalmadığını bize söylediler. Gülümser son nefesini vermişti. Sevim öğretmeni ise yoğun bakıma aldılar” şeklinde konuştu.

“Sevim, 45 Gün Baygın Yattı”

Sevim öğretmenin 45 gün boyunca uyanmadığını, bu süre içerisinde önce Erzurum’a ardından da Ankara’ya gönderildiğini ifade eden Özgün, “Sevim öğretmen Gümüşhane Bağlarbaşı mahallesindendi.  Erzurum’da 45 gün geçtikten sonra ancak kendine gelebildi. Daha sonra bir daha görüşemedik” ifadelerini kullandı.

“Gülümser, Nişan Gününde Toprağa Girdi”

Vefat eden Gülümser öğretmen ile ilgili çok acı bir detayı da anlatan Özgün, “Cumartesi günü Torul’da defnedilecekti. Gülümser bir gün önce nişan telaşlı yaşıyorken ertesi gün, nişan günü toprağa girdiği gün oldu. Cenazesi için öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte Torul’a gittik. Yol o dönemlerde ilçe merkezinin ortasından geçiyordu. Kahvehanelerin önünde beklerken bir otobüs geldi ve durdu. Otobüsten Gülümser’in nişanlısı olan ve Tanere’de öğretmenlik yapan meslektaşımız indi. Elinde nişan elbisesinin olduğu büyük bir paketle birlikte Gülümser’in evine gitti. Nişanlısının ölüm haberini evin kapısında bulunan kalabalıktan öğrenen öğretmen arkadaşımız olduğu yere yıkıldı. Apar topar hastaneye götürüldü. Daha sonra Gülümser’in cenaze namazı ve defin işlemini gerçekleştirdik” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et