Ana Sayfaya Git

Onlar Allah'ın Bir Lütfu

Güncel

Onlar Allah'ın Bir Lütfu

GALERİ

Onlar Allah’ın Bir Lütfu

Özel Bireylere Özel İlgi Gösteren Dernek, Örnek Çalışmalara İmza Atıyor

Gümüşhane'de hizmet veren Özel Bireyler Derneği, farklı yöntemler kullanarak özel çocukların sosyalleşmesine yardımcı oluyor.

İlk olarak 2009 yılında Sinop’ta kurulan, daha sonra ise Kelkit ilçesinde hizmet veren dernek, son olarak Gümüşhane’de zihinsel engelli çocuklar ile birlikte ailelerine ücretsiz eğitim veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Gümüşhane Belediyesi’nin destekleri ile Yeni Mahalle 3. Etap TOKİ konutları yanında ki modern binasına taşınan dernek, ahşap dağlama sanatı ve müzikle öğrenmeyi esas alan Tomatis eğitim yöntemiyle çocukların sosyalleşmesine destek veriyor. Bu eğitimler sırasında sadece özel bireylerin değil, velilerin de derslere katılmasını zorunlu kılan dernek yönetimi eğitimin evde de devam etmesini ve böylece süreklilik kazanmasını hedefliyor.

Derneğin faaliyete başladığı günden bu güne yaklaşık 200 özel bireye ve ailelerine eğitim verdiklerini ifade eden Özel Bireyler Derneği Başkanı Habil Cebe, bu çocuklar arasında işitme engelli, otistik, alternan hemipleji gibi rahatsızlıkları olan öğrencilerin yer aldığını söyledi.

“Anne Babaları Öğretmen Yapıyoruz”

Hali hazırda 14 özel birey ve ailesinin eğitimlere devam ettiğini dile getiren Cebe, “Ne kadar özverili olursanız olun çocuklara haftada birkaç saatlik eğitim yeterli olmuyor. Bu nedenle günün 24 saati çocuklarımızın yanında yer alan aileleri eğitip bu çocuklarımızın daha iyi eğitim almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bizim derneğimizde eğitim alan bütün çocuklarımızın aileleri de eğitimlere katılmak zorundalar. Bizim asıl prensibimiz evde öğretmen yetiştirmek. Çocukların kendi öğretmenlerini kendi anne babaları olarak tayin etmek” dedi.

“Aile Odaklı Çalışıyoruz”

Ağırlıklı olarak aileler üzerinde durduklarını belirten Cebe, “Öğrenci odaklı değil aile odaklı çalışan bir sistemimiz var. Toplum tarafından çeşitli nedenlerle ötelenen bu çocuklarımız ve ailelerini eğitiyoruz. Ailelerimizin talepleri üzerine çocuklarımızın kardeşlerine de eğitim veriyoruz. Kardeşlerin de kendi kişisel streslerini azaltacak faaliyetlerde bulunuyoruz. Bu faaliyetlerimize Doğu Karadeniz Bölgesinde tek olan Tomatis Eğitimi ve son olarak da atölye faaliyetleri eklendi” diye konuştu.

Mozart Metodu İle Eğitim

Avrupa ülkelerinde daha ziyade "Klasik müzik metodu" ya da "Mozart metodu" diye çeşitli isimlerle anılan Tomatis eğitim metodunu uyguladıklarını kaydeden Cebe, “Tomatis metodu; Çocuklarda anksiyete, korku, kaygı, konuşma ve öğrenme bozuklukları, kekemelik gibi çeşitli alanlarda çok ciddi ilerleme sağlayan işitsel temelli bir metot. Temel prensibi; ‘Doğru duyamazsanız, doğru ifade edemezsiniz ve doğru anlayamazsınız.’ Dolayısıyla kulağımızı eğitirsek, öğrenme şeklimizi de düzenleyebiliriz. Öğrenme şekli düzenlendikten sonra da ifade şeklimiz de buna orantılı olarak değişecek ve gelişecektir"  ifadelerini kullandı.

“Tomatis İle Konuşma Alanında Çok Ciddi İlerlemeler Gördük “

3 kurdan az olmamak kaydıyla Tomatis yöntemin uygulandığı çocuklarda alansal farklılıklarla beraber yüzde 15 ile 45 arasında ilerleme gözlendiğini anlatan Cebe, “Özellikle dil konuşma alanında çok ciddi ilerleme gördük. Çocukların kendilerini ifade etme yetenekleri kısa sürede belirgin şekilde değişikliğe uğradı. Bazı öğrencilerimizin 2 hafta içerisinde, kullandıkları kelime sayısı 5'den 25'e kadar çıkış gösterdi” dedi.

Atölye Faaliyeti Özel Çocuklara İyi Geliyor

15 yaş üstü öğrencilere de kurdukları atölyede ahşap dağlama eğitimi verdiklerini aktaran Cebe, “Çocuklarımız ilk başlarda zorlansalar da bir yıl içerisinde son derece profesyonel işler çıkarmaya başladılar. Ahşap dağlama yaparken olağan üstü dikkat ve çabayla bu işlemleri gerçekleştiriyorlar. Her ne kadar bu atölyeyi kurarken dikkat geliştirmek amaçlı kurmasak da bu konuda da büyük fayda sağladı. Ahşap dağlama yapan öğrencilerimizin nokta takibi ve odaklanma süreleri çok daha uzadı. Çocuklar, il genelinde sosyal hayatta kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulamadıkları için haftanın her günü atölyeye gelmek istiyor ve burada çalışmaları ile genel bir rahatlama yaşıyorlar” şeklinde konuştu."

“Takdir Edildikleri Tek Yer Burası”

Bu faaliyetlerle çocukların sosyal hayata daha kolay uyum gösterdiğine vurgu yapan Cebe, “Sosyal adaptasyon, toplumdan kabul görme, beğenilme gibi etkenler öğrencinin gelişimini hızlandırıyor. Beğenildikçe çok daha farklı düşünmeye başlıyorlar. Hayatlarında gerçekten takdir edildikleri tek yer burası" diye konuştu.

“Gönüllü Arkadaşlar Arıyoruz”

Dernek olarak ciddi problem yaşadıkları konunun gönüllü öğretmenler olduğunun altını çizen Cebe, “Şu anda 14 öğrencimize eğitim verebiliyoruz. Kadro eksikliğimiz nedeniyle öğrenci sayımız da maalesef az. Netice itibari ile atölyeye koyduğumuz öğrencimizi tek başına bırakamıyoruz. Bir öğretmen onunla ilgilenmek durumunda. Bu nedenle sayımız minumum düzeyde. Gönüllü arkadaşlarımız burada bizimle beraber çalışmaya gelirse, bize yardımcı olursa ciddi sayıda öğrencimizin gelmek istediğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Onlar Allah’ın Bir Lütfu”

Bazı zamanlarda ümitsizliğe kapılmakla birlikte çocuklarını “Allah’ın bir Lütfu” olarak gördüklerini ifade eden alternan hemipleji hastası özel birey Hasan Miraç'ın annesi Pembegül Çevik ise; oğlunu 3,5 yaşında teşhis konulduğunu kaydederek, hastalığının tedavisi olmadığını, sadece eğitimle gelişim gösterebildiğini söyledi.

"Çocuklarımızın Eğitilebildiğini Gördük"

Oğlunun yaşadığı zorlu süreci anlatan Çevik, “Miraç durdurulamayan nöbetlerle geçen bir bebeklik ve çocukluk çağı geçirdi ki halen devam ediyor. 3,5 yıl boyunca yoğun bir ilaç tedavisi ile birlikte epilepsi tedavisi gördü. Hasan Miraç’a alternan hemipleji hastası tanısı konduktan sonra ise epilepsi ilaçlarını kesip sadece bu hastalığın ilaçlarını vermeye başladık. Hastalığın araştırmasını yaptık. Bu araştırmalarımızda herhangi bir tedavinin olmadığını ve eğitim dışında bir alternatifimiz olmadığını gördük. Bu süreç, içerisinde Gümüşhane’ye tayin olduk. Burada dernekle tanıştık ve burada her insanın olduğu gibi özel bireylerinde eğitilebileceğini gördük” dedi.

“Anne- Baba Olarak Bizi Kabullendi”

Hasan Miraç’ın, yaklaşık 1,5 yıldır dernekte eğitim gördüğünü hatırlatan Çevik, “Oğlum yeni bir ortama girdiğinde hiç kimseyle iletişime geçmezdi. Göz kontağı kurmaz, komut almazdı. Eğitim ile birlikte öncelikle göz kontağı kurmasını öğrendik. Komut çalışmaları ile birlikte bizi kabul etmesini sağladık. Öğretmen olarak, arkadaş olarak ve en önemlisi Anne- baba olarak bizi kabullendi” diye konuştu.

“Anladık ki; Bizim Bir Meleğimiz Varmış”

Dernek Başkanı Halil Cebe’nin yönlendirmeleri ile birlikte çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğrendiklerini belirten Çevik, “Başkanımızın hem çocuklarımız hem de bizlerin üzerinde çok büyük bir emeği var. Biz, dernekten sonra özel bir bireye sahip olduğumuzu anladık. Daha önceleri bir çocuğumuz vardı ancak bu faaliyetlere katıldıktan sonra anladık ki bizim bir meleğimiz varmış. Ben hiç bir zaman Hasan Miraç'ın 'anne' diyebileceğine inanmamıştım ama şu anda Hasan Miraç 2 kelimeli cümlelere geçti, konuşuyor. 'Anne' diyor, 'anne gel' diyor, 'anne ham, anne su' diyor. Belki bir, belki 10 defa, yeri geldiğinde 100 defa tekrardan sonra çocuklarımızın eğitilebildiğini gördük. Bu bizi çok mutlu etti. Bizi hayata bağladı” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et