Ana Sayfaya Git

Anne Olmak İçin Doğurmak Gerekmiyor

Güncel

Anne Olmak İçin Doğurmak Gerekmiyor

“Anne Olmak İçin Doğurmak Gerekmiyor”

Müzeyyen Nine ve Meltem’in Ders Çıkartılacak Hayat Hikâyesi

Türkiye’de koruyucu aile ve koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı sıralamasında ancak sondan üçüncü olan Gümüşhane’de, Müzeyyen Nine ve Meltem’in hikâyesi ders niteliği taşıyor. Örnek olması gereken hayatları ile 81 yaşındaki Müzeyyen Nine ve daha 2 yaşında iken evlat edindiği yeğeni Meltem; 43 yıldır uzun, çileli ve bir o kadar da mutlu bir ömrü paylaşıyor.

Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Zigana Köyünde yaşayan Müzeyyen Özgün(81), annelik sevgisini kardeşi İsmail Özgün’ün kızı Meltem Özgün(45)’ü, 43 yıl önce evlat edinerek giderdi. Müzeyyen Nine, doğuştan gelen işitme ve konuşma kaybına rağmen girdiği her ortamda ilgiyi üzerinde toplayan, hem ailesi hem de köylüleri tarafından son derece sevilen Meltem ile birlikte bir ömrün yükünü birlikte taşıyor.

Meltemi el kadar bebekken aldıklarını büyütüp genç kız haline getirene kadar ona tüm ilgi ve sevgisini verdiğini ifade eden Müzeyyen Nine, yaşlanmasıyla beraber Meltem’in de aynı şekilde kendisine karşılık verdiğini söyledi.

Bebekliğinden bu güne aradan geçen uzun zaman içerisinde kızı Meltem ile çok çileli ve bir o kadar da sevgi dolu bir ömrü paylaştıklarını kaydeden Müzeyyen Nine, “Anne olmak için, annelik sevgisini tatmak için illa ki doğurmuş olmak gerekmiyor. Tarifsiz bir duygu olan annelik, yürek ile ilgili” dedi.

“Eşimin Israrları Sonucu Meltem’i Evlat Edindik”

Meltem’in evlat edinilmesinde en büyük etkinin eşi Ahmet Özgün olduğunu dile getiren Müzeyyen Nine, “Eşim benim amcamın oğluydu. Onunla evlendik ancak çocuğumuz olmadı. O dönemin imkânları da herkesin malumu. Doktor yok, ayda bir kez gelen bir doktor ve içerisinde bulunduğumuz dönemin çaresizlikleri sonucu evlat sevgisi yaşamadık. Eşimin ısrarları üzerine kardeşim İsmail’in kızını istedik. Onlarda rıza gösterdi ve Meltem’i 2 yaşına geldiğinde bize verdiler. Bir süre sonrada kanuni yollardan da nüfusumuza geçirdik.  Kısa bir dönem Gümüşhane’de daha sonra ise Zigana köyünde yaşadık, bu günlere kadar geldik” şeklinde konuştu.

“Gerçekleri Komşumuz Anlattı”

Hayatın zorluklarına kızı Meltem ile göğüs gerdiklerini ifade eden Müzeyyen Nine, “Meltem henüz 14-15 yaşlarında idi. Ara ara kardeşim neden yok diye soruyordu. Tam olarak söylemesek de Gilit olarak adlandırdığımız mahalledeki yeğenlerimin onun kardeşleri olduğunu anlatıp geçiştiriyorduk. Bir gün kapı komşumuz kendisine tüm gerçeği anlattı. Bizim onu evlatlık olarak aldığımızı, gerçek anne-babasını ve kardeşlerini söyledi. Başlarda üzüldü ancak hiçbir zaman gitmek gibi bir düşünce içerisinde olmadı. 1986’da eşim öldü. Babasını kaybeden bir evladın çektiği acıyı benimle birlikte Meltem’de paylaştı” diye konuştu.

“İki Kez Baba, Bir Kez de Anne Acısı Yaşadı”

Meltem’in iki kez baba acısı bir kez de anne acısı yaşadığını, bu acıların kendisinin olduğu kadar onun da hayattaki en zor dönemleri olduğunu kaydeden Müzeyyen Nine,  “Eşimin ölümünün ardından seneler sonra Meltem, öz annesini de kaybetti. Yine geçtiğimiz yıl kardeşim İsmail’i, onun öz babasını da kaybettik. Bu zor günlerde o bana ben de ona yaslanıp hayatımızı sürdürdük. Acılarımızı paylaşıp azalttık, sevinçlerimizi de paylaşıp çoğalttık” ifadelerini kullandı.

“Benden Asla Vazgeçmedi”

Özgün, kızının kendisini hiç yalnız bırakmadığını, 42 yıldır yaşama birlikte tutunduklarını kaydederek, "Anne evlat olduk. Gerçek annesini bilerek büyüdü. Bizden asla vazgeçmedi. Annesi ben, yuvası ben, her şeyi ben oldum. Bu yaşa kadar geldik. Birbirimize yoldaş olduk. Birlikte yerde düştük, yine birlikte yerde kalktık" diye konuştu.

 “Herkesin İşine Yetişiyor”

İşitme ve konuşma kaybı olan kızı Meltem ile kendisinin hiçbir iletişim sorunu yaşamadığını dile getiren Müzeyyen Nine, “Uzun süre herhangi bir işitme cihazı kullanmadı. O zamanlarda dahi o beni ben de onu çok rahat anlayabiliyorduk. Yürekler bir olunca seslere gerek kalmıyordu. Daha sonraları cihaz kullandı. Nispeten çevresi ile iletişimi arttı. Kardeşleri ile olsun, komşularımız ile olsun çok rahat bir şekilde konuşup anlaşabiliyor. Evimizin bütün ihtiyaçlarını, köyümüzün çarşısından veya Torul İlçe Merkezimizden karşılıyor, alış verişlerini yapıyor.  Bizim olduğu kadar komşularımızın da her türlü zor durumunda yardıma koşuyor” dedi.

"Evlat Sevgisini Onda Tattım"

Meltem'in yaşadığı zorlukları kendisinin desteğiyle aştığını ifade eden Özgün, kızına olan sevgisini; “Ben yaşlanınca Meltem benim elim ayağım oldu. Benim ona gösterdiğim annelik sevgisini şimdi o bana gösteriyor. Ben evlat sevgisini onda tattım, o da anne sevgisini bende. Arkasındaki ben olduğum için hep bana yaslandı. Hayatın zorluklarını birlikte aştık. Kolaylıklarını birlikte yaşadık. Yaşama gücünü birlikte bulduk. O bizim hayatımıza girdiği andan beri, gözlerim dünyayı onunla gördü" ifadeleri ile anlattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et