Ana Sayfaya Git

Şehir Arşivi İstiyoruz

Güncel

Şehir Arşivi İstiyoruz

Şehir Arşivi İstiyoruz

Gümüşhane Tarihi İçin Taşın Altına Elini Koyan İsimler Aynı Noktada Birleşti

Yazılı bir tarihi olmayan birkaç şehirden biri olan Gümüşhane’de; mevcut tarihi belgelerin arşivlere kazandırılması, bilgi bankası oluşturulması ve koruma altına alınması amacı ile “Gümüşhane Bilgi Bankası” kurulması isteniyor.

Konu ile ilgili olarak Erzurum, Bayburt, Kayseri gibi illerde yapılmış olan “Şehir Arşivi” çalışmasının Gümüşhane’de de yapılması gerektiğine dikkat çeken Araştırmacı Yazar Güngör Üçüncüoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu gibi isimler, yüzyıllardan beri yok olan belgelerden geriye kalanların, hiç olmazsa bugünden itibaren toplanıp geleceğe aktarılması gerektiğinin altını çiziyor.

“Yanlışlarla Dolu Gümüşhane Tarihi Yeniden Yazılabilir”

Gümüşhane tarihi ile ilgili 30’u aşkın eser yayınlayan Araştırmacı Yazar Güngör Üçüncüoğlu, bu anlamda bir bilgi bankası kurulması halinde Gümüşhane ve çevresi ile ilgili tüm kaynakların burada toplanacağını ve hali hazırda bölük pörçük ve birçok yanlışlarla dolu Gümüşhane Tarihinin yeniden yazılabileceğini söyledi.

Bilgi Bankası talebini ilk olarak Gümüşhane eski valilerinden Hasan Basri Güzeloğlu zamanında 2002-2003 yıllarında dile getirdiğini kaydeden Üçüncüoğlu, “ Bir şehir arşivi noktasında söylenecek çok söz var. Bu konu ile ilgili yıllar önce girişimde bulundum. Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu döneminde bir bilgi bankası kurulması için adeta yalvardım. Hatta kendi şahsım olarak meccanen çalışacağımı, herhangi bir ücret talep etmeyeceğimi bildirdim. Ancak maalesef başarıya ulaşamadım. Bayburt geçtiğimiz günlerde kurdu. Kayseri, Erzurum kurdu. Bilgi bankası kurulduğu an kaynağa ulaşma noktasında sorunlar ortadan kalkacak. Çok önemsediğim bir konu. Bu şekilde bir çalışmanın Gümüşhane tarihinin yazılmasında çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

“Tarihi Belgeler Yok Olmaktan Kurtulur”

Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Selahattin Tozlu ise kaleme aldığı köşe yazısında Batı Avrupa’da yüz yıllar önce kurulan arşiv ve müzelerin, uzun yıllardır daha “özel” ve “yerel” hale getirildiğini dile getirerek böylece bugünkü “şehir arşivleri” ve “şehir müzeleri” kurulduğuna vurgu yaptı.

Bu tür bir kurum oluşturulmasında ilk olarak Gümüşhanelilerin elinde bulunan belgelerin arşive kazandırılması ve koruma altına alınmasının sağlanacağını kaydeden Tozlu, “Yüzyıllardan beri yok olan bu belgelerden geriye kalanlar, hiç olmazsa bugünden itibaren toplanıp saklanmalıdır. Arşiv için yapılacak saha araştırmaları da son derece önemlidir. Yörenin kültür malzemeleri, masalları, hikâyeleri, türküleri, yer ve yerleşme adları vs. her şey derlenip arşivlenmiş olacaktır. Ekipler halinde yapılacak bu çalışmalar sürekli gerçekleştirilecek, böylece yaşayan kültür de arşive alınacaktır” dedi.

Öte yandan Gümüşhane ve yöresi ile ilgili şimdiye kadar yapılmış her türlü çalışmanın bu arşivde toplanacağını belirten Tozlu, “Üniversitenin ilgili enstitülerinde yörenin her yönlü araştırmasının yapılacağı lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri teşvik edilecektir. Yine bölgesel araştırma projeleri de üniversite tarafından desteklenecek, böylece milli kalkınmamıza büyük katkı sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et