Ana Sayfaya Git

Genç Doktorlarımız Gururlandırıyor

Güncel

Genç Doktorlarımız Gururlandırıyor

Genç Doktorlarımız Gururlandırıyor

Avrupa’da Bile Nadir Merkezlerde Yapılan Ameliyat, Gümüşhane Devlet Hastanesinde Başarıyla Gerçekleştirildi

Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de sayılı tıp merkezlerinde gerçekleştirilen ameliyat ile birlikte Kürtün’ün Üçtaş Köyünden 38 yaşındaki Meral Aksoy adlı kadın sağlığına kavuştu.

2014 yılında atandığı Gümüşhane’de yaptığı başarılı operasyonlar ile vatandaşın gönlünü kazanan Ortopedi Uzmanı Dr. Yunus Demirtaş nadir merkezlerde yapılmakta olan bir ameliyatı Gümüşhane Devlet Hastanesinde başarı ile gerçekleştirdi.

Gümüşhane Devlet Hastanesinde bir ilk olan ameliyat ile ilgili olarak Gümüşkoza’ya açıklamalarda bulunan Demirtaş, yapılan ameliyat bölgesinde çok fazla sinir, damar ve iç organları bulunması nedeniyle zor bir ameliyat gerçekleştirdiklerini, nadir görülen bu tür bir ameliyatın Gümüşhane Devlet Hastanesinde başarılı bir şekilde yapılmış olmasından büyük bir gurur duyduklarını söyledi.

“Beş Metre Yüksekten Düştü, Leğen Kemiğini Kırdı”

Meral Aksoy’un yüksekten düşme tanısıyla 10 gün önce Gümüşhane Devlet Hastanesi acil servisine başvurduğunu kaydeden Demirtaş, “Öncelikli olarak gerekli tetkik ve tanı işlemleri yapıldı. Yüksekten düşen hastaların çok detaylı bir şekilde incelemesi yapılır. Kafa içi, akciğer gibi hayati bölgelerde yaralanması var mı diye değerlendirilir. Bu hastamızla ilgili olarak aynı şekilde acil serviste yaptığım değerlendirmede beş metre yükseklikten düşmeye bağlı hastamızın leğen kemiğinde ve ayağında kırıklar olduğunu tespit ettim. Bu tip yaralanmalar çok ciddi kanamalara sebebiyet verdiği için ölüm riski de taşıyordu. O nedenle gerekli işlemlerin ardından acil olarak yoğun bakıma alındı ve hastamıza müdahale edildi” dedi.

“Yüzde 30’lara Varan Ölüm Riski Vardı”

Ölüm riski taşıyan ameliyat için öncelikli olarak aile bireylerine bilgi verilip onay alındığını belirten Dmirtaş, “Yapılması gerekli ameliyat hem Avrupa’da hem de Türkiye’de sadece belli merkezlerde yapılan bir ameliyat olmakla birlikte yaklaşık yüzde 30’lara varan bir ölüm riski taşıyordu. Hastamızın leğen kemiğinin hem ön tarafında ham de arka bölümünde kırıklar oluştuğu için iki aşamalı bir ameliyat planlandı. Aile bireylerine yapılacak işlem ve bu riskli durum ifade edilerek onayları alındı. Çok ciddi riskler içeren ameliyatımız iki aşamalı bir şekilde gerçekleştirildi. Normalde bu tür kırıklarda hastalar 3 aylık bir dönem sırt üstü yatmak durumunda kalır. Bu süre içerisinde birçok komplikasyonlar oluşabilmekte. Ölümcül olarak; damar tıkanıkları oluşup akciğere atabiliyor. Yine beyine pıhtı atması şeklinde hastanın felç kalmasına neden olabiliyor. Öte yandan kalça eklem hareket kısıklıkları olsun, kemik erimeleri olsun, diz hareket kısıklıkları, kireçlenmeler şeklinde sorunlar oluşabiliyor. Bu nedenlerden ötürü hastanın en kısa sürede mobilize edilmesi, yürütülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

“İki Aşamalı Bir Ameliyat”

Ameliyatın iki aşamalı gerçekleştirildiğini dile getiren Demirtaş, “Ameliyat sırasında öncelikle leğen kemiğinin arka kısımdan operasyon yaptık. Hastamız bir süre kendini toparladıktan sonra da ön bölümden olmak üzere iki aşamalı olarak ameliyatımızı gerçekleştirdik. Beş gün içerisinde de hastamız ayağa kaldırılarak oluşabilecek komplikasyonlardan uzak tutuldu. Hastamızın durumu çok iyi, kısa süre içerisinde taburcu edeceğiz. Hem hastamızın çok kısa sürede sağlığına kavuşması, hayatını normal bir şekilde devam ettirecek olması hem de ailesine kavuşması bizleri ziyadesi ile memnun etti” ifadelerine yer verdi.

“Başarılı Bir Ameliyatın Gururunu Yaşıyoruz”

Ameliyatın ne gibi riskler taşıdığı konusunda bilgiler veren Demirtaş, “İnsan vücudunun özellikleri nedeniyle bu bölgelerde yapılacak ameliyatlar riskli ameliyatlar. O nedenle Avrupa’da dâhil çok fazla merkezlerde yapılmamaktadır. Bunun sebebi ise çok fazla kanama olabilecek bir bölgede operasyon yapıyorsunuz. Ameliyat bölgesinde çok fazla bir sinir, damar ve iç organlar yer alıyor. Bu tür bir ameliyatın Gümüşhane Devlet Hastanesinde başarılı bir şekilde yapılmış olmasından büyük bir gurur duyuyoruz. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğimizin ve yönetimimizin destekleri bizlere güç veriyor” şeklinde konuştu.

2014 Yılından Beri Gümüşhane’de

Ankara Numune Hastanesinde uzmanlığını yapan Demirtaş, “Gümüşhane’ye 2014 yılında geldim. Bu tür vakalar ile ilgili olarak üst düzey hocalarımızdan eğitimler aldık. Yine konu ile ilgili olarak belli bir aşamaya gelmiş arkadaşlarım ile birlikte kurslara katıldık. Gümüşhane’de bulunduğum süre içerisinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu tip vakalar çok sık görülmemekle birlikte bize geldiğinde eğer farklı bir yaralanmaları söz konusu değilse müdahale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İki Katlı Evimizin Çatısından Düştüm”

Yaşadığı kazayı anlatan 38 yaşında 3 çocuk annesi Meral Aksoy ise, “Evin arkasından çatıya çıktım. Malzemeler vardı onları alayım derken boşluk varmış yaklaşık iki katlı evimizin çatısından aşağı düştüm. Düştüğüm anda kalmak istedim ancak sol bacağımı hissetmedim. Eşim ve kaynım geldiler ambulans çağrıldı ve önce Kürtün’e ardından da Gümüşhane Devlet hastanesi ne getirildim” diye konuştu.

“Önce Allah’ın Sonra Doktorumun Sayesinde Ayağa Dikildim

Yaz kış Kürtün Üçtaş köyünde oturduklarını dile getiren Aksoy, “Büyük oğlum üniversite öğrencisi, diğer oğlum sağlık meslek lisesi öğrencisi. Bir de 4 yaşında küçük kızım var. Eşim malulen emekli. Köy işleri yaparak aile bütçesine katkıda bulunuyorum.  Kaza sonrası zor ve uzun bir süreç beni bekliyordu. Önce uzun süre yatağa bağlı kalacağımı zannetmiştim ancak önce Allah’ın sonra da doktorumun sayesinde kısa sürede ayağa dikildim” dedi.  

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et