Ana Sayfaya Git

Zakire, Paşa ve Fıstık'ın Hikayesi

Güncel

Zakire, Paşa ve Fıstık'ın Hikayesi

Zakire, Paşa ve Fıstık’ın Hikâyesi
Sadık Yare Ekilen Umutlar, Bahar İle Birlikte Yeşerecek

Gümüşhane’nin Çamlıköy sakinlerinden Zakire ve Paşa Köksalan çifti 40 yılı aşkın evlilikleri boyunca yaptıkları gibi bu yılda kara toprağa umutlarını ekti. Köksalan çiftinin bu ekim işinde en önemli yardımcısı ise iki yıldır yol arkadaşları olan ‘Fıstık’ isimli eşekleri oldu. 
Merkeze bağlı Çamlıköy’de eşi Zakire Köksalan (67) ile birlikte yaşayan 69 yaşındaki Paşa Köksalan, ömrünü geçirdiği, çoluk çocuğunun rızkını kazandığı ve hiçbir zaman umudunu kesmediği kara toprağı her yıl olduğu gibi bu yılda “Fıstık” ile sürdü, yaradanın vereceği rızka güvenerek patates tohumlarını toprakla buluşturdu.
“Fıstık Bizim Yol Arkadaşımız” 
Gençlik yıllarında tarla sürmek için bir çift öküz beslediklerini, zamanla bu öküzlerin yerini atların aldığını kaydeden Köksalan, “İki yıl önce doru atımızı sattık yerine Fıstık’ı aldık. Bizim yol arkadaşımız, en büyük yardımcımız oldu. Gerçi “Fıstık” adının yanı sıra başka isimler de kullanıyoruz ancak torunlar ‘Fıstık’ adını sevdi öyle kaldı. Fıstık bizim elimiz ayağımız. O bizim yaptığımız her türlü köy işindeki yardımcımız. Tarlamızı sürüyoruz, odunumuzu, gübremizi taşıyoruz zaman zaman da binip ulaşım aracı olarak kullanıyoruz” dedi.
“Hayatımızı Fıstık İle Paylaşıyoruz” 
Eşi ile birlikte sürdürdüğü 42 yıllık evliliği ile ilgili bilgiler paylaşan Köksalan, “Evlendiğimizde eşim Zakire daha 25 yaşında idi. Bu evlilikten 3 erkek 3 kız 6 çocuğumuz oldu. Kızlarımız il dışında, erkek çocuklarım ise Gümüşhane’de yaşıyor. Sağ olsun gelinlerim, torunlarım bizleri yalnız bırakmıyor, her işimize koşuyorlar ancak hepsinin ayrı evi, ayrı sorumlulukları var. Zakire ile biz de kendi hayatımızı, Fıstık ile paylaşıyoruz. Onu çok seviyoruz. Adeta bizim arkadaşımız. Onunla her tarafa gidiyorum. Üstüne biniyorum, dağa bostana gidiyorum” diye konuştu.
“Attan inip Eşeğe Bindik”
Her işlerinde olduğu gibi tarla işlerinde da Paşa Köksalan ile birlikte çalışan Zakire Köksalan ise, “İki yıl önce doru atımızı satarak Fıstığı aldık. At ile birlikte işlerimizi daha hızlı görüyorduk ancak artık ata gücümüz yetmiyordu. Yüklemekte, boşaltmakta, bakımını yapmakta zorluklar yaşıyorduk. O nedenle satıp Fıstık’ı aldık. Zanaatımızı 65 yaşından sonra Eşek ile yapmaya karar verdik. Yol arkadaşımız gibi oldu. Bostana giderken malzememizi taşıyor. Attan inip eşeğe binmiş olduk” şeklinde konuştu.
“Biz Onu Besliyoruz, O Da Bizi”
Tarlada çalışırken hayvanlarına gösterdiği sevgi sözlerine yansıyan Zakire Köksalan, “Nereye çekersen oraya gidiyor. Huyu güzel; kapmaz, tepmez, vurmaz, kaçmaz hiçbir sorun yaratmaz. Ağzı var dili yok. Taşa da koş toprağa da. Çek başını git işine. Biz acizleniyoruz ama o acizlenmiyor. Arpasını buğdayını veririz o kadar. Biz onu besliyoruz o da bizi. Kızlık zamanlarımda öküzler kullanılırdı. Atlar eşekler olmazdı. Öküz kalkınca ata, gücümüz yetmeyince de eşeğe döndük” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et