Ana Sayfaya Git

150 Ton Güç Uyguluyorum

Güncel

150 Ton Güç Uyguluyorum

GALERİ

150 Ton Güç Uyguluyorum

Alın Teri Bir Girişimcilik Örneği

Kurduğu Sistemle Birlikte Kırıcı Kullanan Müteahhitlerin En büyük Sorunlarından Birini Çözdü

Gümüşhane Küçük sanayi Sitesi esnaflarından Şefik Elmahtı, kendi imalatı körük ve aldığı pres makinesi yardımıyla iş görmez hale gelen kırıcı uçlarını kullanılır hale getiriyor. Elmahtı, yaptığı uygulama ile birlikte kırıcı kullanarak iş yapan müteahhitlerin en büyük giderlerinden birini ortadan kaldırmış oldu.

 Alın Terine Yönelik Gümüşhane’de Bir İlk

Kurduğu sistem ile ilgili Gümüşkoza’ya açıklamalarda bulunan Şefik Usta, uzun yıllardır dükkânında başta kamyon ve kamyonet makasları olmak üzere her türlü demir doğrama işlemlerini gerçekleştirdiğini, söyledi.

Kırıcı sahipleri ile yaptığı sohbetler sırasında erken kullanılmaz hale gelen, kullanıldığı süre içerisinde de verimliliği düşen uçlar ile ilgili şikâyetlere şahit olduğunu kaydeden Elmahtı, “en çok yakınılan durumlardan biri buydu. Uçlar pahalı, sarfiyatı çok oluyordu. Üstelik körelmiş uçlar iş kaybına neden oluyordu. Bu sohbetler sırasında ben bu işi farklı bir düzenek oluşturarak çözebileceğimi düşündüm. Araştırmalarım sonrası bu işe giriştim” dedi.

“35 Bin Lira Harcadım”

Bu işlemi yaparken devletten herhangi bir destek arayışında olmadığını kaydeden Elmahtı, “İlk olarak kırıcı uçlarının belirli bir sıcaklığa çıkartılması gerekiyordu o nedenle körük yaptım. Daha sonrada Şahmelik denilen pres makinemi aldım. Caraskal kullanarak körükten pres makinesi arasında taşıma düzeneğini hazırladım. Makine üzerinde rahat kullanımı sağlayacak aparatlar ekledim.  Yaklaşık olarak 35 bin lira harcayıp böyle bir düzen kurdum. Kurduğum düzenek yardımıyla da bu güne kadar 15 taneye yakın kırıcı ucunu döverek sıfır hale getirdim” diye konuştu.

“Demire 150 Tonluk Bir Güç Uyguluyorum”

Körelmiş kırıcı uçlarını hangi işlemlerden geçirdiğini de anlatan Elmahtı, “Kırıcı operatörleri eskimiş uçları getirdiklerinde öncelikli olarak körükte kor haline gelene kadar kızdırıyorum. Ardından Caraskal yardımı ile taşıyarak şahmelik makinesinde 150 Ton kuvvetinde bir darbe gücü ile dövmeye başlıyorum. Körelmiş kırıcı uçları ilk alındığındaki hale gelene kadar dövdürüp ardından da su vermek için tekneye alıyorum. Burada mukavemeti artırmak için hem demirin suyunu veriyor, hem de spiral ile son düzeltme işlemlerini gerçekleştiriyorum. Belirli bir süre soğuduktan sonra da müşteriye teslim ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ülke Ekonomisine Katkı

Böyle bir uygulamanın bölgede sadece Sürmene’de bir esnaf tarafından yapıldığını dile getiren Elmahtı, “Henüz çok fazla bilinmiyor ancak kulaktan kulağa bu işin Gümüşhane küçük sanayi sitesinde yapıldığını öğreniyorlar. Her geçen gün müşterimiz artıyor. Onlar için büyük bir giderin ortadan kalkması anlamına geliyor. Bizim için de bir kazanç kaynağı. Ucun ağırlığı, sıcaklığı ve kontrol zorluğu nedeniyle büyük bir güç sarf etsem de hem emeğimin karşılığını alıyorum hem de ülke ekonomisine küçükte olsa bir katkıda bunuyor olmaktan büyük bir keyif duyuyorum” şeklinde konuştu.

“Seyirlik Bir İş, Bir Sanat”

Müşterilerinin de böyle bir düzeneğin Gümüşhane’de bulunmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Elmahtı, “Körüğü yaktığımı gören izlemeye geliyor. Onlar için farklı bir eğlence oldu. Geçmişte atalarımız için son derece hayati önem taşıyan, her çarşıda en geçerli meslek dalı olan demirci esnafının bir temsilcisi olarak insanlarımızın çalışırken beni izlemelerinden büyük mutluluk duyuyorum. Seyirlik bir iş, bir sanat gibi.  Okuldan fırsat bulduğu sürece bana yardımcı olan oğlum Emre ile birlikte alın terimizi dökerek ekmeğimizi kazanıyoruz” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Ölümden Döndüler

Ölümden Döndüler Patpat Otundan Zehirlenen İki Çocuğu Doktorların Dikkati Kurtardı

DEVAMI

Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa

Zehirlenerek Vefat Eden İlkokul Öğretmenini Unutmadı, 41 Yıl Sonra Öğretmeninin Ailesine Ulaştı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et