Ana Sayfaya Git

Baksı

Dünya

Baksı

BAKSI; ÜTOPYADAN GERÇEĞE”

8. TRT BELGESEL GÜNLERİ’NDE!

“Baksı; Ütopyadan Gerçeğe”, bir sanatçının sırtında dev bir müze ile köyüne dönüşünün öyküsüdür. Karadeniz’in Doğu Anadolu’ya kavuştuğu geçit vermez dağlar coğrafyasından dünyaya ışık saçan farklı bir müze... Sanatçı Hüsamettin Koçan tarafından Bayburt’un Bayraktar köyünde kurulan Baksı Müzesi, dünyaca ünlü rakiplerini geride bırakarak 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne lâyık görüldü. 

Belgesel film, kurduğu düşü gerçekleştiren sanatçı ile sanatın merkez dışında varolma biçimine dair kolektif bir çabayı konu alıyor. Düşten gerçeğe dönüşen müzenin öyküsüne, köylü-sanatçı / zanaat-sanat ilişkisine dair görsel ve anlatılar eşlik ediyor. Uzaktaki köy ile büyük şehirler arasında bir sanat köprüsü niteliğindeki bu sıradışı müze deneyimi, uluslararası çapta ilham verici bir örnek olarak yansıtılıyor. 

Filmin ilk gösterimi 8. TRT Belgesel Film günleri kapsamında, 14 Mayıs Cumartesi günü saat 20:15’te TRT İstanbul Radyosu’nda (Harbiye) gerçekleştirilecek. Tarçın Film tarafından gerçekleştirilen filmin yönetmeni Bahriye Kabadayı Dal gösterim sonrası söyleşiye katılacak.

BAKSI; ÜTOPYADAN GERÇEĞE

Belgesel film, 52 dakika, Tarçın Film ©2016

Yönetmen: Bahriye Kabadayı Dal

Yapım Yönetmeni: Burak Dal

Görüntü Yönetmeni: Koray Kesik

Montaj: Burak Dal

Müzik: Cenk Erdoğan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Göktürklerin "Kahraman Ata"ları Ziyaretçileriyle Buluşuyor!

Göktürklerin "Kahraman Ata"ları Ziyaretçileriyle Buluşuyor! İslamiyet'ten önce Orta Asya!da Türk adıyla kurulmuş ilk devlet olan Göktürkler döneminde yapılan ve insan biçimindeki "balbal"lar dönemin anlayışını günümüze taşıyor.

DEVAMI

7 Yaşında Kalimanjaro'ya Tırmanan Çocuk

Kar yanığı Aaryan'ı vurmuş Aaryan Balaji tam bir mucize çocuk! Doğa sporlarının bu 'en genç yıldızı' dünya gündemine kırdığı rekorlarla damga vurdu.

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
23 °C
EN DÜŞÜK
15 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et