Ana Sayfaya Git

Talana uğramış bir aşık; Posuslu Nuri Baba

Kültür

Talana uğramış bir aşık; Posuslu Nuri Baba

Talana uğramış bir aşık; Posuslu Nuri Baba

Gümüşhane’nin unutulmuş Hak aşığı ve deyiş sanatının zirve isimlerinden Posus’lu Nuri Baba (Aşık İlhami), memleket sevdalısı birkaç araştırmacı yazar tarafından unutturulmamaya çalışılıyor.

Soyadı kanunu ile birlikte “Uçar” soyadını alan Aşık İlhami (Nuri Baba) hakkında ki son araştırma, Gökdere (Yukarı Hur) Köyü’nde doğmuş olan Mürsel Ağaç tarafından yapıldı.  Araştırmasının bir bölümünü Gümüşhane’nin nadir Sanat ve Düşünce Dergilerinden biri olan Herfene Dergisi’nde yayınlayan Ağaç, Salyazılı Nuri Baba ile ilgili olarak; “Hak Âşıklığının bu olağanüstü simasının, bütün İslam Coğrafyası'nda ve bütün çağlarda bir benzerinin olup olmadığı, doğrusu sorulmaya değer. Hal böyle olunca, elde kalanın yok mesabesinde olması, müthiş bir tezat olarak bizi dehşete düşürür” ifadelerini kullanıyor.

Ağaç araştırmasında ayrıca, halen Bayburt Üniversitesi Rektör Muavini olan Sn. Prof. Dr. Necmettin Tozlu ve Öğrt. Gör. Necdet Tozlu'nun 1995 yılında basılan “Âşık İlhami (Nûri Baba)” adlı kitabından alıntılar yaparken, önsözden "Uzun ve feyizli bir ömrün tam 65 yılını söylemekle geçiren, ama sürekli gadre uğrayan, hakkı yenilen, ülke çapında tamim edilmeyen, yöremizin değil memleketimizin de başta gelen âşıklarından, Nuri Baba’yı anlatmak kolay değil... O’nun en büyük dileği asarının kitaplaştığını görmekti. Biz de bütün gönlümüzle buna iştirak etmekteyiz. Şu çalışmayla tüm bu amaçlar yanında; büyük bir değerin nisyana gömülüşünü de önleyebildiysek ne mutlu bize" bölümlerine de yer veriyor.

NURİ BABA (ÂŞIK İLHÂMÎ) kimdir?

20. yüzyıl Hak şairi, Halk şairi, sufisi ve deyiş ustası olan Nuri Baba 1908’de Köse İlçesi Salyazı(Posus) Köyünde doğdu. Nakşî-Hâlidî sûfî ve şairlerinden Büyük İrşâdî Baba’dan mana âleminde, “Ağlar Baba” namıyla meşhur Küçük İrşâdî Baba’dan ise bizzat el almıştır. Ömrü gurbet ellerde geçen Nuri Baba’nın Rusça ve Ermeniceyi ana dili gibi konuştuğu ifade edilirken, okuma yazmasının olmadığı da bilinmektedir.

Nuri Baba’nın deyişlerinin büyük bir bölümü farklı kişiler tarafından talan edilmiş olsa da az sayıda ki eserlerinde bile, manevi şahsiyetinin izlerine rastlanmaktadır.

Ömrünün son yıllarını İstanbul’da geçiren Nûri Baba, 14 Temmuz 1992’de İstanbul Ümraniye’de vefat etmiştir.

Ne düştüz gaflete gözüm nurları,

Ehli tarikatı ayan etsenez.

Aç ümmül kitabı vergil cevabı,

Şeriat kavlini beyan etsenez.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kütüphane Haftası açılış programı düzenlendi

Gümüşhane İl Halk Kütüphanesi tarafından hazırlanan 52. Kütüphane Haftası açılış programı, Gümüşhane Kültür Merkezi?nde gerçekleştirildi.

DEVAMI

Sağlık-Sen'den kültürel gezi.

Sağlık-Sen Gümüşhane Şubesi tarafından düzenlenen kültür turlarının birincisi Gürcistan'ın Batum şehrine yapıldı

DEVAMI

Gümüşhane Hava Durumu

Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EN YÜKSEK
25 °C
EN DÜŞÜK
14 °C

Foto Galeri

  • Zehirlenen Öğretmene 41 yıllık vefa
  • Teröre Pabuç Bırakmıyorlar
  • Onlar Allah'ın Bir Lütfu
  • Üniversiteliler Gümüşhane'nin Tadını Çıkarttı

Videolar

  • Burası Gümüşhane, Burası Artabel.
  • Hayal kurmayı bırakın, Gümüşhane'ye gelin

Facebook'ta Takip Et

Twitter'da Takip Et